Koronka do Bożego Miłosierdzia w Bielskim Centrum Kultury oraz Miejskim Centrum Kultury w Żywcu rozpoczęła Dzień Dobra - ogólnopolskie święto Caritas. W Bielsku jego najbardziej widocznym symbolem było rozwinięcie przez wolontariuszy stumetrowej flagi Polski połączonej z flagą Ukrainy.
Podczas obchodzonego po raz pierwszy w Niedzielę Bożego Miłosierdzia 24 kwietnia, ogólnopolskiego święta Caritas, jego uczestnicy szczególnie pamiętali o tragicznie zmarłych górnikach kopalni "Pniówek" i "Zofiówka", ich rodzinach, a także o ofiarach wojny w Ukrainie oraz o wszystkich, którym na co dzień pomaga bielsko-żywiecka Caritas.
Koronkę w Bielsku-Białej poprowadził dyrektor Caritas ks. Robert Kurpios, a wśród gości był m.in. prezydent miasta Jarosław Klimaszewski.
Ks. Robert Kurpios, dyrektor diecezjalnej Caritas na scenie BCK.Bielski aktor Rafał Sawicki rozpoczynając święto Caritas w BCK, przypomniał słowa św. siostry Faustyny zapisane w "Dzienniczku" pod numerem 1175: "Owoc z rozmyślania. Cokolwiek uczynił Jezus - DOBRZE uczynił. Przeszedł DOBRZE czyniąc. W obejściu był pełen DOBROCI i miłosierdzia. Krokami Jego kierowała litość. Nieprzyjaciołom okazywał DOBROĆ, uprzejmość, wyrozumiałość, potrzebującym pomoc i pociechę. W tym miesiącu postanowiłam sobie wiernie odzwierciedlić w sobie te rysy Jezusa, chociażby mnie to wiele kosztować miało". Następnie podkreślił: - Chcemy, żeby te słowa towarzyszyły nam szczególnie dzisiaj. Wydarzenia ostatnich miesięcy - wojna w Ukrainie, niewyobrażalne ból i cierpienie, jakich doświadczają jej mieszkańcy, a także wydarzenia ostatnich dni w naszym regionie - tragiczne wydarzenia w kopalniach węgla kamiennego "Pniówek" i "Zofiówka" - tragedia, jaka spotkała górników, ratowników górniczych oraz ich rodziny, przyjaciół, znajomych - zbliżają nasze serca do ich serc - a cytowane słowa św. Faustyny, że Jezus "okazywał potrzebującym pomoc i pociechę" stają się dziś dla nas szczególnym przynagleniem
Polska i ukraińska flaga na Dniu Dobra w Bielsku-Białej.W Bielsku najbardziej widocznym symbolem Dnia Dobra było rozwinięcie przez wolontariuszy stumetrowej flagi Polski połączonej z flagą Ukrainy, które poprowadzili ks. Robert Kurpios i Adam Ruśniak, wiceprezydent miasta. Odśpiewano także hymny obu krajów.
Polsko-ukraińskich akcentów o potrzebie wzajemnego pomagania nie brakowało i na scenie BCK podczas wzruszających występów niepełnosprawnych podopiecznych Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Żywcu-Sporyszu oraz Domu Pomocy Społecznej w Strumieniu.
Chłopcy z DPS w Strumieniu ze swoimi opiekunami na scenie BCK.Na terenie BCK ciepłymi posiłkami i ciastami częstowali m.in. pracownicy Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta, wolontariusze osób niesłyszących, gospodynie z Janowic i parafialny zespół Caritas ze Starego Bielska, a także wolontariusze szkolnych kół Caritas z SP nr 13 w Bielsku-Białej, SP nr 7 w Cieszynie i licealiści Katolickiego Towarzystwa Kulturalnego w Bielsku-Białej. Młodzi prowadzili także zbiórkę pieniędzy dla miejsc, które goszczą uchodźców z Ukrainy.
Młodzi z Żywca-Sporysza w swoim spektaklu o tym jak dobro przenika naszą rzeczywistość.W tym samym czasie wspólnoty ewangelizacyjne zaprzyjaźnione z Caritas prowadziły spotkania w miejscach, w których przebywają osoby borykające się z różnymi trudnościami. Byli m.in.
Świętowanie zakończył koncert uwielbienia z udziałem Magdy Anioł, Marcina Stycznia, Adama Szewczyka i przyjaciół.
Muzyczni goście Dnia Dobra w BCK - Magda Anioł i Marcin Styczeń.