W Niedzielę Palmową w Gilowicach odbył się 29. Konkurs na Palmę Wielkanocną, organizowany wspólnie przez gilowicką parafię św. Andrzeja Ap., Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej i Gminny Ośrodek Kultury w Gilowicach. W konkursie uczestniczyły tylko najpiękniejsze palmy, ale na niedzielną Mszę św. przynieśli je prawie wszyscy wierni.
Trudno było wypatrzyć kogoś, kto w Niedzielę Palmową przyszedł do kościoła bez palmy. I to przygotowanej własnoręcznie…
Jeszcze wcześniej w Gminnym Ośrodku Kultury odbyły się warsztaty, których uczestnicy uczyli się wykonania palmy. Zainteresowanie było ogromne, dzieci przychodziły całymi grupami, a dołączyły także przebywające w Gilowicach panie z Ukrainy.
Ks. proboszcz Krzysztof Cojda dziękował parafianom za żywe podtrzymywanie palmowej tradycji, a członkom zespołu Dolanie za to, że przyszli do świątyni nie tylko z palmami, ale też w regionalnych strojach. – Bóg zapłać, że kontynuujecie tę tradycję, bo to nie były tylko warsztaty, ale także w wielu domach babcie uczyły swoje wnuki, jak palmę wykonać – mówił ks. Cojda, zapraszając też do udziału w zbliżających się obchodach Triduum Paschalnego. – Niech nas nie zabraknie, abyśmy dali świadectwo wiary w Zmartwychwstałego Pana - dodawał.
Po Mszy św. jurorzy z bielskiego Regionalnego Ośrodka Kultury i Gminnego Ośrodka Kultury wśród zgłoszonych do 29. Konkursu na Palmę Wielkanocną przyznali nagrody i wyróżnienia dla 73 uczestników. Twórcy palm otrzymali je w czterech kategoriach: za palmy małe, prezentowane przez dzieci do 7 lat, kawalerskie czyli smukłe palmy wysokie, za dziewczęce rozłożyste palmy drzewkowe i za bukietowe tzw. palmy babskie.