Po raz 36. w historii, ale po raz pierwszy - w Niedzielę Chrystusa Króla i w bielskim kościele św. Maksymiliana. Młodzi z całej diecezji świętowali Światowy Dzień Młodzieży w wymiarze diecezjalnym z biskupem Romanem Pindlem.
Decyzją papieża Franciszka Światowy Dzień Młodzieży przeżywany w diecezjach od tego roku odbywa się nie w Niedzielę Palmową, a w Niedzielę Chrystusa Króla. W tym roku towarzyszyły mu słowa wypowiedziane przez Jezusa do Szawła pod Damaszkiem: "Wstań. Ustanawiam cię świadkiem tego, co zobaczyłeś" (Dz 26, 16).
Bielsko-żywiecka młodzież wraz ze swoimi duszpasterzami i opiekunami spotkała się w Aleksandrowicach, gdzie gościny użyczyła im parafia św. Maksymiliana z proboszczem, ks. prał. Stanisławem Wawrzyńczykiem.
Święto rozpoczęła modlitwa do Ducha Świętego i hymn ŚDM w Lizbonie, w wykonaniu oazowej diakonii muzycznej. Następnie młodzi uczestniczyli w koncercie grupy Anti Babylon System, adoracji Najświętszego Sakramentu i Mszy św. pod przewodnictwem bp. Romana Pindla.
Młodzi w aleksandrowickim kościele św. Maksymiliana w Niedzielę Chrystusa Króla. Urszula Rogólska /Foto GośćW homilii, odwołując się do tematu spotkania zaproponowanego przez papieża Franciszka, biskup Roman zauważył: - Myślę, że to świetne hasło dla nas, zwłaszcza żyjących w Polsce, w czasie, gdy dużo się wykrzykuje, i to w sposób wojowniczy i nienawistny. Gdy zdaje się, że nikt nie słucha drugiego, a zamiast rozmowy i próby zrozumienia argumentów drugiego, nieraz z obu stron wykrzykuje się wyzwiska i przekleństwa. Dlaczego tak ważne dla nas są słowa Jezusa do Pawła: "Wstań. Ustanawiam cię świadkiem tego, co zobaczyłeś"? Co one oznaczają? Skąd się wzięły i co zrobił z tymi słowami apostoł? - mówił.
Biskup przypomniał historię Pawła - przed spotkaniem z Jezusem - Szawła. Urodził się on w Tarsie, w rodzinie żydowskiej, ale w mieście, w którym mówiło się po grecku. Był obywatelem świata, rozumiejącym dobrze dominującą kulturę grecką. Jako młody człowiek przybył do Jerozolimy, do ojczyzny swoich przodków, gdzie dołączył do uczniów nauczyciela Gamaliela. Stał się faryzeuszem, gorliwie wypełniając o wiele więcej zasad religijnych niż inni. Kiedy dowiedział się o nowej żydowskiej grupie religijnej uczniów Jezusa, uznawanego przez nich za Mesjasza posłanego od Boga, dołączył do tych, którzy występowali przeciw nim.
Świętowaniu w Aleksandrowicach towarzyszyły znaki ŚDM - krzyż i ikona Matki Bożej. Urszula Rogólska /Foto Gość- Nie próbował zrozumieć, dlaczego uwierzyli, ani dlaczego są gotowi raczej umrzeć niż wyrzec się wiary. W ogóle nie dopytywał i nie słuchał. Słuchał tylko tych, którzy go utwierdzali w nienawiści do wyznawców Jezusa Mesjasza. Bezkrytyczna gorliwość religijna i fanatyzm, podobnie jak obłędna ideologia, prowadzi do nienawiści i do przemocy wobec inaczej myślących - mówił biskup.
Podczas jednej z podróży, których celem było odnalezienie i skazanie wyznawców nowej nauki, przed bramami Damaszku Szaweł usłyszał słowa Jezusa: "Szawle, Szawle, dlaczego Mnie prześladujesz?".
- Zwróćmy uwagę przede wszystkim na to, jak Pan obchodzi się z Szawłem, przekonanym, że powinien zabijać w imię religii ludzi inaczej wierzących. Nie mówi mu: "Człowieku, kto cię tak wkręcił?". Nie każe mu analizować, dlaczego nie poznał nauki Jezusa, a stał się zaślepionym nienawiścią i który myśli, że można przemocą oczyścić świat ze zła - znaczył bp Pindel, dodając, że Jezus wie dobrze, kim jest Szaweł, w jakiej bańce żyje, oddzielony od świadków Jezusa. Wie, jak Szaweł został obdarowany - życiem religijnym w swojej rodzinie, dobrymi pragnieniami, umiłowaniem Prawa Bożego, zdolnościami i ogromnymi możliwościami.
Ks. Kamil Kuchejda, diecezjalny duszpasterz młodzieży. Urszula Rogólska /Foto Gość- Jezus pyta Szawła, dlaczego Go prześladuje, by się zastanowił, by zaintrygowany sam pytał. I Szaweł pyta: "Kim jesteś, Panie?". Tym samym ujawnia się najgłębsza przyczyna nieporozumienia - brak poznania, kim naprawdę jest Jezus (...). Ten moment spotkania pod Damaszkiem każe nam zastanowić się nad naszym zapytaniem: "Kim jesteś, Panie, o którym uczę się już 8, 10, 12 lat na religii?". Kim jesteś dla mnie? Kim jesteś wobec mojego życia? Kim jesteś, bym był pewny, że bez Ciebie nie mogę się zbawić? - mówił.
Światło, które ogrania Szawła, pochodzi od Boga. Słyszy on: "Ja jestem Jezus, którego ty prześladujesz". - To znaczy, że nie wystarczy Jezus i Jego śmierć i zmartwychwstanie. Potrzebny jest Kościół przez żywych świadków wiary, przez wspólnotę z Jezusem i przez braterską wspólnotę ludzi - mówił biskup. - Dopiero po tych słowach Szaweł usłyszy słowa, co ma uczynić: "Podnieś się i stań na nogi, bo ukazałem się tobie po to, aby ustanowić cię sługą i świadkiem tego, co zobaczyłeś i tego, co ci objawię".
Jak zaznaczył biskup: - Kiedy poznamy Jezusa jako naszego Zbawiciela i Pana, usłyszymy równocześnie zaproszenie do wspólnoty wierzących. A przede wszystkim przynaglenie: "Wstań już!". I uzasadnienie dlaczego. Ponieważ trzeba się ruszyć i podjąć to, co Jezus dla mnie przygotował i co już czeka (…) Jeżeli poznaliśmy, kim jest Jezus, jeżeli wyznaliśmy naszą wiarę, to nie jest koniec drogi do wiary. Trzeba nam pójść dalej jak Szaweł. On poszedł do uczniów Jezusa w Damaszku, którzy mu wiele wyjaśnili i przyjęli do wspólnoty Kościoła. Musimy także w naszym życiu pójść dalej, codziennie słuchając Pana, rozmawiając z Nim, poznając coraz bardziej Jego zamiary i styl życia, zapisany na kartach Ewangelii.
Ks. Andrzej Wołpiuk, diecezjalny koordynator ŚDM w Lizbonie. Urszula Rogólska /Foto GośćJak podkreślali diecezjalni duszpasterze młodzieży - ks. Kamil Kuchejda i ks. Andrzej Wołpiuk, koordynator przygotowań do kolejnych Światowych Dni Młodzieży, które odbywać się będą od 1 do 6 sierpnia 2023 r. w stolicy Portugalii - najbliższy czas, będzie przede wszystkim ożywieniem zaangażowania młodych w życie parafii i diecezji oraz przygotowaniem do wyjazdu do Lizbony.
Ksiądz Andrzej Wołpiuk, który w minionych dniach uczestniczył w spotkaniu z organizatorami ŚDM w Portugalii, poinformował, że na liczne przybycie Polaków liczy metropolia Braga, którą tworzy siedem diecezji portugalskich. Zaprosił także młodych do aktywności na facebookowym profilu diecezjalnego duszpasterstwa młodzieży - TUTAJ oraz podjęcia modlitwy różańcowej w intencji spotkania w Portugalii.
Bp Roman Pindel z różańcem ŚDM w Lizbonie, podarowanym mu przez młodych. Urszula Rogólska /Foto GośćPrzedstawiciele młodych podarowali biskupowi wykonany w Fatimie różaniec i znaczek ŚDM.
Na zakończenie spotkania ks. Kamil Kuchejda zauważył, że tegoroczny ŚDM w diecezji,odbywa się po dwuletniej przerwie spowodowanej koronawirusem. Dziękował wszystkim zaangażowanym w jego przygotowanie: duszpasterzom z Aleksandrowic, a szczególnie ks. proboszczowi Stanisławowi Wawrzyńczykowi i ks. Tomaszowi Drabkowi, duszpasterzom młodych w dekanatach i parafiach, oazowej diakonii muzycznej z jej moderatorem ks. Piotrem Niemczykiem, służbie liturgicznej i jej duszpasterzom: ks. Przemysławowi Gawlasowi i ks. Jakubowi Kulińskiemu, a także harcerzom, którzy przygotowali punkt gastronomiczny z drożdżówkami dla wszystkich oraz wolontariuszom medycznym PCK.