Nowy numer 47/2023 Archiwum

Ks. prałat Alojzy Zuber w ludzkiej pamięci

Z inicjatywy parafialnego Muzeum św. Jana Sarkandra w piątek 22 października odbędzie się w Skoczowie uroczystość upamiętniająca postać zmarłego przed rokiem długoletniego proboszcza parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła - ks. prałata Alojzego Zubra.

- Najpierw zapraszamy na spotkanie w nowej sali sesyjnej Rady Miejskiej (Rynek 3), gdzie o 17.00 rozpocznie się spotkanie „Ks. prałatowi Alojzemu Zubrowi w pierwszą rocznicę śmierci”. Po tym seminarium historyczno-wspomnieniowym przeniesiemy się do Muzeum Sarkandrowskiego na koncert akordeonowy Marcina Jabłońskiego przygotowany z okazji Dnia Papieskiego i na otwarcie wystawy „Ks. prałat Alojzy Zuber i jego wielcy poprzednicy” - zaprasza Jakub Staroń z Muzeum św. Jana Sarkandra.

Powstanie tej placówki parafialnej jest jednym z dzieł, które złożyły się duszpasterski i organizacyjny dorobek ks. prał. Zubra, a czas jego posługi przypadł na czas, kiedy wierni ze Skoczowa i całej diecezji przeżywali kanonizację św. Jana Sarkandra i wizytę papieża Jana Pawła II. Wraz z delegacją parafii i władz miasta uczestniczył w oficjalnym zaproszeniu papieża Jana Pawła II do wizyty w Skoczowie i dziękczynienia za kanonizację św. Jana Sarkandra, a także w przygotowaniu papieskiej wizyty i licznych dziełach upamiętniających to najważniejsze w dziejach diecezji wydarzenie.

Był kustoszem podniesionej do rangi sanktuarium św. Jana Sarkandra świątyni na Kaplicówce. Wcześniej udało się także sprowadzić na Kaplicówkę papieski krzyż z Katowic-Muchowca.

Ks. prał. Zuber był też duchowym opiekunem Apostolstwa Dobrej Śmierci w diecezji bielsko-żywieckiej i ruchu modlitewnego Nowenny Pompejańskiej.

Za zaangażowanie na rzecz mieszkańców Śląska Cieszyńskiego został w 2014 r. wyróżniony laurem Srebrnej Cieszynianki. Ks. prałat Alojzy Zuber w ludzkiej pamięci

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy