Biskup Piotr Greger przewodniczył 3 października oświęcimskim obchodom 39. rocznicy kanonizacji św. Maksymiliana.
W październiku w pa- rafii św. Maksymiliana co roku odbywa się dziękczynienie za wyniesienie patrona diecezji na ołtarze. W tym roku to także 50. rocznica jego beatyfikacji, dokonanej 17 października 1971 roku. Bp Greger odwiedził celę śmierci męczennika w bloku 11 byłego obozu KL Auschwitz i przewodniczył Mszy św. w kościele św. Maksymiliana, którą sprawowali także kapłani dekanatu oświęcimskiego z dziekanem ks. kan. Fryderykiem Tarabułą, a za modlitwę dziękował ks. Mariusz Kiszczak.
Jak podkreślał bp Greger, pójście o. Kolbego na śmierć stało się szansą ocalenia dla ojca rodziny. – Święty Maksymilian w swojej decyzji oddania życia za współwięźnia okazał się obrońcą prawdy o godności człowieka. Jest także promotorem potwierdzającym właściwy porządek świata, w którym małżeństwo jest naturalnym związkiem mężczyzny i kobiety – i to dozgonnym – przypominał biskup, wskazując, że takie właśnie małżeństwo zostało ustanowione przez Boga i fałszem jest życie małżeńskie na próbę czy na jakiś czas.
W czasie Mszy św. wprowadzono także do kościoła relikwie św. Faustyny. Wierni będą mogli ją uczcić w kaplicy stałej adoracji Pana Jezusa.
Wyraź swoją opinię
napisz do redakcji:
gosc@gosc.plpodziel się