W pierwszej edycji nagrody Świadek Historii, przyznawanej osobom oraz organizacjom z województwa śląskiego, tytułem tym uhonorowanych zostało sześć osób. Wśród laureatów znalazł się przedstawiciel Podbeskidzia – mec. Andrzej Sikora.
Uroczystość wręczenia medali, przyznanych jeszcze w 2020 r., z powodu pandemii odbyła się dopiero w lipcu. Prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Jarosław Szarek podczas dekoracji laureatów dziękował im za współtworzenie wspólnoty pamięci, która jest ważnym wsparciem dla działalności IPN.
Mecenas Sikora był w latach 2000–2007 pierwszym dyrektorem oddziału IPN w Katowicach. W 2008 r. zaangażował się w tworzenie Stowarzyszenia Pamięci Armii Krajowej i został sekretarzem stowarzyszenia oraz członkiem Wojewódzkiego Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa w Katowicach. Był inicjatorem umieszczenia na Błatniej tablicy upamiętniającej poległych tam żołnierzy NSZ. Pełni społecznie funkcję zarządcy przymusowego Fundacji Budowy Kompleksów Mieszkalnych „Wiarus” w Bielsku-Białej. Od 2016 r. jest członkiem Śląskiej Wojewódzkiej Rady Konsultacyjnej do spraw Działaczy Opozycji Antykomunistycznej. Angażuje się też w działalność stowarzyszenia Podbeskidzie – Wspólna Pamięć.
– Wielką satysfakcją dla mnie jest to, że mogę pomagać Polakom mieszkającym na dawnych Kresach Wschodnich, docierając do weteranów walki o wolność. Cieszą mnie też dwie małe, ale ważne publikacje, które wydaliśmy, sporządzając ze SPAK listę z fotografiami i historią miejsc, w których upamiętnieni zostali bohaterowie z naszego regionu: z Bielska-Białej i miejscowości powiatu bielskiego. Myślę, że dzięki takim książkom pamięć o przeszłości i ludziach będzie trwała – mówi laureat.
Wyraź swoją opinię
napisz do redakcji:
gosc@gosc.plpodziel się