Dzięki współpracy parafii św. Marcina w Pisarzowicach oraz Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Wilamowicach dla przyszłych pokoleń ocaleje kawał lokalnej historii.
Uczestnicy trzech spotkań w Gminnym Centrum Działań Twórczych w Pisarzowicach, które jest filią M-GOK-u w Wilamowicach, jako pierwsi mogli zobaczyć efekty współpracy pisarzowickiej parafii, pasjonatów lokalnej historii i instytucji samorządowych.
Są nimi książki, które ukazały się w ramach projektu „Wydanie czterech publikacji o różnorodnej tematyce historycznej obejmującej dziedzictwo niematerialne gminy Wilamowice”.
Pierwsza książka to „Krótkie historie o żołnierzach I wojny światowej pochodzących z Pisarzowic” Bronisława Gawrona i Tomasza Woźnego. Publikacja powstała na podstawie rozmów z krewnymi biorącymi udział w I wojnie światowej oraz fotografii z rodzinnych albumów. Prezentuje losy żołnierzy z drużyny strzeleckiej „Sokoła” z Pisarzowic i mieszkańców powołanych do wojska austriackiego. Dopełnieniem spotkania był hołd oddany poległym przed tablicą ku ich pamięci, gdzie kwiaty złożyli burmistrz Wilamowic Marian Trela, ks. proboszcz Janusz Gacek, wnuk płk. Mariana Pilarskiego Dariusz Pilarski oraz autorzy książki.
Druga publikacja nosi tytuł: „Szukając korzeni. Rys historyczny rozwoju Straży Pożarnej w Pisarzowicach”. Jej autor Marek Okrent zabiera czytelników na spotkanie z wsią sprzed 140 lat. Pisze przede wszystkim o dziejach tutejszej służby pożarniczej do 1939 r. W czasie spotkania promocyjnego zaprezentowała się orkiestra strażacka z Pisarzowic.
Trzecią książką są „Kazania Grzegorza Jana Zdziewojskiego z Łasku” z lat 1640–1644, zebrane przez dr. Jana Rodaka. Ksiądz Zdziewojski był proboszczem w Wilamowicach i Pisarzowicach. Publikacja zawiera 50 jego kazań, których rękopisy zachowały się w pisarzowickim archiwum. To unikalny w skali kraju pomnik staropolskiego piśmiennictwa. Promocję czwartej książki – monografii zespołu regionalnego „Cepelia Fil-Wilamowice” dr Jolanty Danek – zaplanowano na sierpień.
Wyraź swoją opinię
napisz do redakcji:
gosc@gosc.plpodziel się