Nowy numer 30/2021 Archiwum

Klerycy wyśpiewają akatyst ku czci Ducha Świętego

W wigilię uroczystości Zesłania Ducha Świętego w sobotę 22 maja o 21.00 klerycy krakowskiego seminarium archidiecezjalnego zgromadzą się w kaplicy seminaryjnej pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa i wspólnie wyśpiewają akatyst ku czci Ducha Świętego. Transmisja na kanale na YouTube!

Transmisja wyśpiewanej modlitwa w wykonaniu scholi kleryckiej Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej będzie dostępna na seminaryjnym kanale YouTube - TUTAJ

Natomiast facebookową zapowiedź wydarzenia znajdziecie TUTAJ

Czym jest akatyst? Jak fachowo tłumaczą klerycy: - To hymn liturgiczny śpiewany na stojąco, na co wskazuje nazwa grecka: ακάθιστόσ (ά - nie, καθιδευ - siedzieć). Jest to połączenie mniejszych form poezji liturgicznej - zwykle 12 ikosów i 13 kondakionów. Skarbnicą, z której bierze początek cały gatunek, jest "Wielki Akatyst" - hymn bizantyjski, za którego autora uznaje się św. Romana Pieśniarza, który żył w pierwszej połowie VI wieku. Wspomniany hymn jest pieśnią ku czci Bogarodzicy. W jego głównej części możemy zauważyć symboliczną liczby dwanaście, która oznacza pełnię i jest wykorzystywana w poezji religijnej jako nawiązanie do pełni Bożej łaski, która w świetle Ewangelii wg św. Łukasza spłynęła na Maryję.

Klerycy serdecznie zapraszają wszystkich do modlitwy!

Klerycy wyśpiewają akatyst ku czci Ducha Świętego  
« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama