Do refleksji nad przeszłością i poszanowaniem wolności zachęcał wiernych podczas uroczystej Eucharystii w kościele św. Macieja ks. prał. Stanisław Czernik.
Z udziałem parlamentarzystów i przedstawicieli organizacji społecznych oraz władz samorządowych miasta i powiatu odbyła się modlitwa w intencji polskich oficerów pomordowanych w Katyniu i innych miejscowościach w 1940 r., a także wszystkich, którzy zginęli w katastrofie w Smoleńsku w 2010 r.
Modlitwę zakończyło złożenie kwiatów pod Golgotą na dziedzińcu kościoła.
Jak mówił w homilii ks. prał. Stanisław Czernik, pamięć nie tylko pozwala oddzielić prawdę od nieprawdy, ale jest także czynnikiem kształtującym tożsamość. – Tak jak śmierci Chrystusa nie da się oddzielić od zmartwychwstania, tak śmierci tysięcy polskich ofiar w Katyniu, Starobielsku, Ostaszkowie przed 81 laty nie da się oddzielić od polskiej niepodległości, która wyrosła z ich męczeństwa – mówił ks. prał. Czernik.
Inicjatorami modlitwy byli członkowie Związku Więźniów Politycznych Okresu Stanu Wojennego. Jak przypomina Jan Nowak, jeden ze współorganizatorów, ważnym celem, jaki stawiają sobie dzisiaj, jest umacnianie pamięci o historii: – Dlatego też jesteśmy tu z naszym sztandarem, a już przygotowujemy się na 3 maja do kolejnego wydarzenia: 40. rocznicy Mszy św. na andrychowskim stadionie, w której wzięło udział 15 tys. osób związanych z Solidarnością.
Wyraź swoją opinię
napisz do redakcji:
gosc@gosc.plpodziel się