W sobotę 6 marca, podczas sesji online, istebniańscy górale uczcili 400-lecie historii swojej miejscowości. I pokazali, że są naprawdę dumni z tej przeszłości.
Zaczęło się od wspaniałego koncertu Zbigniewa Wałacha i Czesława Węglarza, którzy na skrzypcach i gajdach pokazali bogactwo muzyki tworzonej w beskidzkiej Trójwsi.
Sołtys Barbara Juroszek powitała gości, a pozdrowienia z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów przekazał min. Michał Wójcik. – Dziękuję, że tak pięknie pielęgnujecie nasze tradycje i utrwalacie naszą tożsamość – mówił minister.
Wspólną misję „Odkryć – utrwalić – przekazać istebniański okruch historii – rok 1621” w multimedialnej prezentacji przybliżyła etnograf Małgorzata Kiereś, autorka jubileuszowej publikacji o pierwszych osadnikach z Istebnej. O nich mówiła też podczas otwarcia wystawy „Bogaci u siebie”, na której zaprezentowane zostały archiwalne dokumenty. – Może 400 lat to niedużo, a ten jeden rok, 1621, to tylko okruch tej historii, ale chodzi przede wszystkim o to, żebyśmy trwali świadomi tego, że nasza ziemia ma wartość, że jest to dla nas dar od Pana Boga i że musimy przekazać to myślenie młodemu pokoleniu – podkreślała w swoim wykładzie M. Kiereś.