W Kościele rozpoczął się Święty Rok Jakubowy. Jest on ogłaszany, gdy wspomnienie świętego, obchodzone 25 lipca, przypada w niedzielę. Tak było ostatnio w 2010 roku. Tym razem będzie to rok szczególny, ponieważ ze względu na ograniczenia pandemiczne papież Franciszek przedłużył trwanie tego czasu łaski do grudnia 2022 roku.
W odczytanym na inaugurację roku, przy grobie św. Jakuba w Santiago de Compostela, liście papieża Franciszka znalazły się słowa prośby, „aby z tego miejsca popłynęła nadzieja, której tak potrzebujemy, by podziękować za przeszłość, przeżywać odpowiedzialnie teraźniejszość i zaufać przyszłości. Przyszłość jest bowiem w ręku Boga”.
W swoim pierwszym tegorocznym wywiadzie w radiu Anioł Beskidów również bp Roman Pindel zachęcał do pielgrzymowania podejmowanego za przykładem św. Jakuba, bo ze względu na fakt, że pielgrzymuje się zwykle w pojedynkę, jest to dobry, bezpieczny sposób pielgrzymowania w czasie pandemii. Jak wskazywał, warto wybierać także najbliższe trasy i miejsca kultu, zwłaszcza kościoły jubileuszowe na terenie naszej diecezji: sanktuarium w Szczyrku oraz świątynie parafialne w Rzykach i Simoradzu. W tych kościołach można uzyskać związane z tym świętym rokiem odpusty.
Stulecia ze świętym
W Szczyrku św. Jakub swoją opieką otacza tutejszą parafię od przeszło 200 lat. Jego figura znajduje się w głównym ołtarzu zbudowanego w 1800 r. drewnianego kościoła parafialnego. Tutaj, w związku z obserwowanym pod koniec ubiegłego wieku ożywieniem tradycji pielgrzymowania do Santiago de Compostela, często modlili się pątnicy wyruszający na Camino różnymi szlakami św. Jakuba. Od 2011 r. w kościele można czcić relikwie św. Jakuba Apostoła.
– U św. Jakuba w Szczyrku uroczyste otwarcie roku patrona zaplanowane zostało na kwiecień, w połączeniu z przypadającymi 12 kwietnia obchodami 10. rocznicy podniesienia naszej świątyni do rangi lokalnego sanktuarium – mówi ks. kan. Andrzej Loranc, proboszcz parafii i od 2011 r. kustosz sanktuarium.
Pod jego duszpasterskim przewodnictwem już od ponad 20 lat podejmowane są rozmaite inicjatywy związane z kultem św. Jakuba. Od 2008 r. działa w parafii Bractwo Jakubowe, które zaangażowało się także w zorganizowanie w 2010 r. diecezjalnej uroczystości roku jubileuszowego.
Od lat trwają też systematyczne, odbywające się zawsze 25. dnia miesiąca, modlitewne czuwania z adoracją Najświętszego Sakramentu, nabożeństwem do św. Jakuba i odczytywaniem próśb zapisywanych na miejscu lub przesyłanych przez stronę internetową Bractwa. – Z okazji świętego roku będą one połączone ze świadectwami pielgrzymów z naszego regionu, którzy dotarli do Santiago de Compostela, wyruszywszy zgodnie z tradycją: od progu własnego domu. Jedni szli, ale byli też tacy, którzy jechali na rowerze. Będziemy również z relikwiami św. Jakuba odwiedzać w miesiącach letnich parafie leżące na Beskidzkiej Drodze, mówiąc o jego kulcie i zapraszając na czuwanie w sanktuarium – zaznacza ks. kan. Loranc.
Przed odpustem w lipcu zorganizowane zostanie – cieszące się wielkim zainteresowaniem parafian i gości – 20. Jakubowe Święto w Szczyrku. – Mamy doświadczenia z ubiegłego roku, kiedy organizowaliśmy je już w warunkach pandemii. Udało się, więc mamy nadzieję, że i tym razem się spotkamy – dodaje kustosz.
Wyraź swoją opinię
napisz do redakcji:
gosc@gosc.plpodziel się