Nowy numer 48/2023 Archiwum

Zmarł ks. prał. Jerzy Palarczyk, emerytowany proboszcz z Jaworzynki

W 81. roku życia i 55. roku kapłaństwa do Pana odszedł ks. prałat Jerzy Palarczyk, który był proboszczem parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Jaworzynce, w dekanacie istebniańskim.

Pod facebookową informacją o odejściu ks. Jerzego napisali przedstawiciele Muzeum Regionalnego "Na Grapie" w Jaworzynce napisali:

"Wyjątkowy ksiądz, który swoją posługą przyciągał i jednoczył ludzi, wzbudzając szacunek i podziw. Zainteresowany swoimi parafianami i ich sprawami, dyplomata, autorytet dla młodych i starszych. Budowniczy kaplicy na Zapasiekach i salek katechetycznych. Autor książki »Parafia Jaworzynka na tle historii miejscowości«. Dziękujemy, Księże, za pracę wśród nas i za każde dobro. Wieczny odpoczynek racz mu dać, Panie, a światłość wiekuista niechaj mu świeci".

A wśród wpisów innych internautów, większość to słowa podobne tym:

"Najlepszy proboszcz, jakiego znałem!

Dzięki Ci, Panie Boże, że dane nam było mieć takiego człowieka pośród siebie...

Wspaniały ksiądz, który swoją skromnością, kazaniami i przykładem przyciągał do kościoła ludzi, dziękujemy, Proboszczu!

Mamy nowego anioła, który będzie nas chronił. Nigdy, Księże Proboszczu, nie zapomnimy, ile dla nas zrobiłeś i jakim cudownym człowiekiem byłeś!

Człowiek z sercem na dłoni, wspaniały pasterz z niesamowitą charyzmą".

Każdy, kto kiedykolwiek spotkał na swojej drodze ks. Jerzego Palarczyka, pewnie zgodzi się z tymi słowami. Nie ma w nich żadnej przesady...

Ks. prał. Palarczyk był proboszczem w Jaworzynce przez 28 lat.   Ks. prał. Palarczyk był proboszczem w Jaworzynce przez 28 lat.
Urszula Rogólska /Foto Gość

W 2016 roku ks. prałat Palarczyk świętował złoty jubileusz święceń kapłańskich. Życzenia składali mu wówczas nie tylko parafianie z Jaworzynki, z jego następcą ks. Stanisławem Pindlem, władze samorządowe, ale i rolnicy z całej diecezji. Przez lata ks. Palarczyk był ich oddanym duszpasterzem diecezjalnym.

W wielu miejscowościach naszej diecezji, ale i poza nią znany był także z ogromnej troski o zachowanie dziedzictwa i tożsamości górali z Trójwsi Beskidzkiej. To w dużej mierze dzięki jego zachętom, wszystkie pokolenia parafian przychodzą do świątyni parafialnej w niedziele, uroczystości i święta w swoich pięknych strojach regionalnych.

Choć jego zasługi dla całej społeczności Jaworzynki i Trójwsi nie sposób przecenić, zawsze był człowiekiem ogromnej skromności. Kiedy w 2013 roku swoje biskupie prymicje przeżywał w parafii pochodzący stąd biskup Wiesław Antoni Krótki ze Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej, ks. Palarczyk ze wzruszeniem podkreślał, że to najważniejsze wydarzenie w historii Jaworzynki i całym sercem zaangażował się w przygotowanie uroczystości swojego parafianina.

I w naszej pamięci, dziennikarzy "Gościa Bielsko-Żywieckiego", ks. Jerzy pozostanie jako kapłan i człowiek niezwykłej otwartości, życzliwości i gościnności.

Przyjmij go, Panie Jezu, do swojego Królestwa...

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy