W niedzielę 24 stycznia w Rzykach było niemal tak jak w hiszpańskim Santiago de Compostela 31 grudnia ub.r., podczas inauguracji Jubileuszowego Roku św. Jakuba. Tu także duszpasterze otworzyli uroczyście drzwi stacyjnego kościoła św. Jakuba, po trzykrotnym uderzeniu w nie specjalnie przygotowanym młotkiem!
W trzech parafiach diecezji bielsko-żywieckiej obecny rok jest bardzo wyjątkowy ze względu na postać świętego, który im patronuje. To parafie św. Jakuba w Rzykach, Simoradzu i Szczyrku, gdzie znajduje się sanktuarium św. Jakuba. Trzy podbeskidzkie świątynie tych parafii zostały ogłoszone kościołami stacyjnymi Jubileuszowego Roku św. Jakuba, obchodzonego w całym Kościele powszechnym.
Święty Rok Jakubowy jest ogłaszany od XII wieku wówczas, gdy dzień liturgicznego święta Apostoła - 25 lipca - przypada w niedzielę. Tak będzie w 2021 r. W sylwestrowe popołudnie 31 grudnia ub.r. uroczyście otwarto drzwi katedry św. Jakuba w hiszpańskim Santiago de Compostela, gdzie od wieków pielgrzymi wędrują Camino de Santiago - Drogą św. Jakuba - do grobu Apostoła. W duchowej jedności z Santiago jubileuszowe obchody zostały zainaugurowane także w kościele św. Jakuba w Rzykach.
Ks. prałat Stanisław Czernik z Andrychowa uroczyście otwiera drzwi stacyjnego kościoła jubileuszowego św. Jakuba w Rzykach.W związku z jubileuszem Penitencjaria Apostolska wydała dekret o możliwości uzyskania odpustu zupełnego pod zwykłymi warunkami także w wyznaczonych kościołach stacyjnych. Każdy wierny, który w duchowej łączności z jubileuszem Composteli od dnia 31 grudnia 2020 r. aż do dnia 31 grudnia 2021 r. w Roku Świętym Jakubowym, odrywając się w duchu od przywiązania do jakiegokolwiek grzechu, nawiedzi w formie pielgrzymki którykolwiek z kościołów stacyjnych i pobożnie weźmie tam udział w obchodach jubileuszowych, lub przynajmniej przez odpowiednio długi czas pozostanie na pobożnym rozmyślaniu, kończąc je Modlitwą Pańską, wyznaniem wiary oraz wezwaniami do Najświętszej Maryi Panny i świętego Jakuba Większego, Apostoła, może uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.
Ze względu na epidemię osoby w podeszłym wieku, chorzy oraz wszyscy, którzy z ważnej przyczyny nie mogą opuścić domu, w równym stopniu mają możliwość uzyskać odpust zupełny, wzbudziwszy w sobie niechęć wobec jakiegokolwiek grzechu oraz intencję wypełnienia, skoro tylko będzie to możliwe, trzech zwyczajnych warunków, jeśli przed jakimkolwiek obrazem św. Jakuba będą się łączyć duchowo z obchodami jubileuszowymi, poleciwszy miłosierdziu Bożemu swoje modlitwy, cierpienia lub niedogodności własnego życia.
Miedziany młotek, którym uderzono w jubileuszowe drzwi, wykonali razem proboszcz parafii ks. Krzysztof Moskal i jego brat Stanisław.W Rzykach uroczystości rozpoczęły się 24 stycznia przed kościołem, gdzie najpierw dziekan andrychowski ks. prałat Stanisław Czernik poświęcił nowe figury Matki Najświętszej i św. Jakuba, witające pielgrzymów przychodzących do kościoła. Następne wraz z ks. Krzysztofem Moskalem i ks. wikarym Marcinem Samkiem przy śpiewie scholi przygotowanej przez Michała Frysia uderzył w symboliczne drzwi jubileuszowe specjalnym miedzianym ozdobnym młotkiem, wykonanym własnoręczne przez ks. Moskala i jego brata Stanisława w rodzinnym warsztacie ślusarskim. Trzonek młotka ozdobiony (podobnie jak drzwi świątyni) muszelkami, które są symbolem Drogi św. Jakuba, przygotował Kazimierz Hajost.
O jubileuszową dekorację drzwi zadbali Joanna i Paweł Bercalowie, a banner przygotował Paweł Socha.
Następnie ksiądz dziekan otworzył drzwi kościoła i wprowadził wszystkich uczestników liturgii do środka. Wśród nich byli także Bożena i Jerzy Kowalscy - parafianie, którzy wnieśli relikwie św. Jakuba użyczone na ten rok parafii w Rzykach przez parafię św. Michała Archanioła w Leśnej koło Żywca i jej proboszcza ks. Piotra Sadkiewicza.
W kościele przy dźwiękach pieśni do Apostoła odsłonięto obraz św. Jakuba, znajdujący się w głównym ołtarzu i ukazywany tylko w wyjątkowym czasie wspomnienia świętego.
Od lewej: ks. Marcin Samek, ks dziekan Stanisław Czernik i ks. proboszcz Krzysztof Moskal podczas Mszy św. inagurującej Jubileuszowy Rok św. Jakuba w Rzykach.Jak zauważył ks. K. Moskal, uroczystość w Rzykach odbywa się w niedzielę, w którą - zrządzeniem Opatrzności Bożej - czyta się fragment Ewangelii o powołaniu apostołów. - Szczególnie wyróżnieni są: Szymon Piotr, brat jego Andrzej, Jakub, nasz patron, i brat Jakuba - Jan. I również zrządzeniem Opatrzności, jest dzisiaj także Niedziela Słowa Bożego - Jakub był tym, który słowo Boże głosił aż do końca. Symbolicznie dziś otwieramy drzwi, ale przede wszystkim prosimy, abyśmy otworzyli serca nasze na Boga i Jego słowo - zaznaczył ks. K. Moskal.
W homilii ks. prałat St. Czernik zwrócił uwagę, że to św. Jakub jest apostołem, który bardzo mocno podkreślał, że wiara - jeśli nie będzie połączona z uczynkami - jest martwa. Zaprosił do sięgnięcia po Pismo św. i wspólnego poznania historii św. Jakuba, zwanego krewnym Pana Jezusa, brata Jana, syna Marii i Alfeusza, zwanego Kleofasem.
- Po zmartwychwstaniu Jezusa wyróżniał się wśród apostołów, był przewodniczącym gminy chrześcijańskiej w Jerozolimie. Święty Piotr po cudownym uwolnieniu z więzienia przez anioła nakazuje powiadomić właśnie św. Jakuba - przypomniał ksiądz dziekan. - Kiedy na soborze apostolskim w Jerozolimie powstał problem: czy nowo ochrzczonych obowiązują przepisy prawa mojżeszowego, wystąpił wtedy Jakub, mówiąc: "Nie należy nakładać ciężarów na pogan, nawracających się do Boga, lecz napisać im, aby się wstrzymali od pokarmów ofiarowanych bożkom, od nierządu, od tego, co uduszone, i od krwi". Jakub stał się roztropnym doradcą w sprawach trudnych młodego Kościoła. Napisał list do wiernych Kościoła narodowości żydowskiej, który podkreśla wagę i znaczenie uczynków wypływających z wiary.
Relikiwe św. Jakuba wypożyczonego Rzykom przez parafię w Leśnje i jej proboszcza ks. Piotra Sadkiewicza, do kościoła wnieśli Bożena i JerzyKowalscy.Ks. Czernik przypomniał męczeńską śmierć Apostoła i nieznaną trasę jego ostatniej pielgrzymki. Zgodnie z tradycją jego ciało spoczywa w Santiago. Ks. Czernik zauważył, że motywacją wiążącej się z Jakubem tradycji pielgrzymowania jest pątnicze pragnienie zbliżenia do Boga, pojednania ze światem i wewnętrznego ukojenia. Przypomniał także "Akt europejski" św. Jana Pawła II, napisany z okazji papieskiej pielgrzymki do Santiago, zachęcając do korzystania z daru szczególnego wstawiennictwa św. Jakuba w kościele w Rzykach.
Na koniec uroczystości nie zabrakło podziękowań proboszcza skierowanych do ks. M. Samka i wszystkich parafian, którzy zaangażowali się w przygotowanie uroczystości, a wśród nich także kościelnego Janusza Młocka. Proboszcz zapowiedział również, że w poniedziałek 25 stycznia o 17.00 w kościele w Rzykach rozpoczynają się comiesięczne czuwania modlitewne za wstawiennictwem św. Jakuba. Po każdym nabożeństwie 25. dnia miesiąca będzie sprawowana Msza św.
Na zakończenie Eucharystii, obecni odmówili Litanię do św. Jakuba, a ks. Czernik udzielił wszystkim błogosławieństwa relikwiami św. Jakuba.
Jak mówi ks. Czernik, wraz z parafią w Rzykach chce zaprosić mieszkańców wszystkich dwunastu parafii dekanatu andrychowskiego do udziału w comiesięcznych czuwaniach jakubowych w kolejnych miesiącach, a także do podjęcia próby pieszego pielgrzymowania do kościoła stacyjnego w Rzykach.
Wszystkie trzy beskidzkie świątynie jakubowe - w Szczyrku, Simoradzu i Rzykach - znajdują się także na Beskidzkiej Drodze Świętego Jakuba - specjalnie oznaczonym muszelkami szlaku, wiodącym beskidzkimi ścieżkami. Tym serdeczniej duszpasterze zachęcają wszystkich diecezjan do rodzinnego i wspólnotowego pielgrzymowania - także pieszego.
Jak informuje ks. Krzysztof Moskal, w Rzykach znajduje się także pokój z łazienką i kuchnią, który - jak albergi, czyli schroniska na hiszpańskich szlakach - czeka na pątników wędrujących pieszo dłuższymi trasami.