Nowy numer 08/2024 Archiwum

II Bieg Pamięci ze Światłem Pokoju, wirtualny konkurs i sesja popularno-naukowa

Celem inicjatywy jest upamiętnienie i rozpowszechnianie wiedzy o marszach śmierci z 1945 roku.

W czwartek 21 stycznia 2021 r. ruszy II Bieg Pamięci ze Światłem Pokoju na trasie Oświęcim – Gliwice. Jest to kontynuacja projektu edukacyjno-sportowego z 2020 r. Rok temu trasę z Oświęcimia do Gliwic przebyła w sztafetach młodzież z Chorzowa, Lędzin, Bierunia, Mikołowa, Borowej Wsi, Przyszowic i Gliwic, przy wsparciu policjantów z Wojewódzkiej Komendy Policji w Katowicach i innych śląskich miast. Tegoroczne wydarzenie w sporej części zostanie przeniesione do internetu.

21 stycznia br. nauczyciele z wyżej wymienionych miast, z zachowaniem wszystkich zasad reżimu sanitarnego, obowiązujących wówczas w kraju, przemierzą trasę biegu od Oświęcimia do Gliwic, łącząc dziewięć miejsc pamięci, rozsianych po trasie, symbolicznym ogniem pokoju, pobranym wczesnym rankiem spod obozowej ściany śmierci w Oświęcimiu. W tym samym czasie w kierunku Wodzisławia Śląskiego uda się grupa piesza PTTK Radlin, czcząca w ten sposób od lat pamięć marszu śmierci pędzonego przez Niemców w tym kierunku.

Celem inicjatywy jest upamiętnienie i rozpowszechnianie wiedzy o marszach śmierci, do których w styczniu 1945 roku niemieccy naziści zmuszali więźniów w ramach ewakuacji obozu koncentracyjnego i zagłady KL Auschwitz–Birkenau.

Katowicki oddział IPN zaprasza równocześnie do udziału w „Wirtualnym Biegu Pamięci ze Światłem Pokoju”, czyli konkursie historycznym, który zostanie przeprowadzony na Facebooku od 22 do 24 stycznia. Konkurs adresowany jest przede wszystkim do młodzieży szkolnej, ale również uwzględnia się powszechną dostępność. W jego ramach zostanie wyemitowanych dziewięć odcinków filmów dotyczących marszów śmierci, ze szczególnym uwzględnieniem miejsc pamięci w Oświęcimiu, Bieruniu, Mikołowie, Mokrem, Borowej Wsi, Przyszowicach i Gliwicach, które realizatorzy projektu łączą światłem pokoju.

Natomiast 28 stycznia w auli im. Sługi Bożego ks. Jana Machy chorzowskiego Zespołu Szkół Technicznych nr 2 im. Mariana Batko odbędzie się sesja popularno-naukowa, będąca jednocześnie podsumowaniem projektu z premierą filmowego reportażu, okazją do ogłoszenia i wręczenia nagród konkursowych oraz planowanym spotkaniem z jednym ze świadków historii.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy