Na zaproszenie stowarzyszenia Dzieci Serc przybyli do Radziechów na 16. Zaduszki Narodowe. Najpierw pokonali drogę na szczyt góry, idąc szlakiem stacji Golgoty Beskidów. W drodze inscenizowali wydarzenia z polskiej historii. Pod krzyżem na Matysce modlili się za bohaterskich kapłanów i oddali im hołd podczas Apelu Poległych. Ziemię z miejsc z nimi związanych dosypali do wzniesionego tam Kurhanu Narodowej Pamięci.
Jak przypominała Jadwiga Klimonda, prezes stowarzyszenia, co roku podczas Narodowych Zaduszek organizatorzy starają się przywracać wspólnej pamięci ważne, a często zapomniane wydarzenia naszej historii i jej bohaterów. W tym roku pamięcią otoczeni zostali szczególnie zasłużeni dla umacniania ducha narodowego księża, którzy w bohaterski sposób dali przykład wierności hasłu: Bóg - Honor - Ojczyzna. - Są wśród nich m.in. ks. Sylwester Zych, ks. Stanisław Suchowolec, ks. Stefan Niedzielak, ks. mjr Rudolf Marszałek, ks. Władysław Gurgacz i ks. Roman Kotlarz - przypominał podczas rozpoczęcia Zaduszek Kuba Abrahamowicz, aktor.
Narodowe Zaduszki pokazują młodym postacie bohaterów polskiej przeszłościSwoją modlitwę i wspomnienie bohaterów narodowej przeszłości rozpoczęli tradycyjnie przy pierwszej stacji Golgoty Beskidów. W drodze na szczyt Matyski wspominali historyczne walki Polaków, a więc w nikogo nie dziwiły stroje obrońców Jasnej Góry z czasów potopu szwedzkiego... Młodzież niosła też portrety kapłanów, którzy za patriotyczne zaangażowanie stracili życie.
Mszę św. na szczycie Matyski sprawował ks. kan. Tadeusz KrzyżakPod Krzyżem Jubileuszowym wzięli udział we Mszy św., którą w intencji bohaterów sprawował ks. kan. Tadeusz Krzyżak, a uroczystość zakończyli Apelem Poległych.
Autorami jego tekstu są uczniowie Zespołu Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych w Żywcu: Marcin Suława i Maksymilian Pyclik. Wspólnie, pod opieką prof. Leszka Caputy, wystartowali w ogólnopolskim konkursie na Apel Poległych i zostali w nim laureatami.
Do Kurhanu Narodowej Pamięci trafiła w tym roku ziemia z miejsc związanych z bohaterskimi kapłanamiTekst odczytał Kuba Abrahamowicz, a do Kurhanu Narodowej Pamięci na Matysce złożona została ziemia z Bystrej Krakowskiej, gdzie w latach II wojny światowej i tuż po niej przebywał ks. mjr Rudolf Marszałek, kapelan AK i NSZ, zamordowany w 1948 r. Ziemię dosypał ks. kan. Tadeusz Krzyżak, obecny proboszcz w Bystrej Krakowskiej, a Krzysztof Pluszczyk wraz z delegacją Dzieci Serc złożył ziemię z grobu ks. Stanisława Waltera, kapłana pochodzącego z Cięciny, śmiertelnie pobitego przez nieznanych sprawców w 1948 r. w Wilkowicach, w wieku 35 lat, oraz ziemię z kościelnego placu w Lipowej, gdzie duszpasterzował ks. Ferdynand Sznajdrowicz, zamordowany przez Niemców wraz z grupą parafian w 1940 r.
Jadwiga Klimonda, prezes Dzieci Serc, przypominała o znaczeniu pamięci o bohaterach- Chcemy zgodnie ze słowami poety Zbigniewa Herberta, „opatrzyć ich na drogę, zawołać po imieniu”, bo to dzięki nim udało się ocalić i pojąć znaczenie wierności Bogu i ojczyźnie. To oni pomagają nam uczyć się tej wierności - podkreśla prezes Klimonda.