W Radziechowach już po raz 16. spotkali się uczestnicy Zaduszek Narodowych, organizowanych przez stowarzyszenie Dzieci Serc.
Jak przypominała Jadwiga Klimonda, prezes stowarzyszenia, w tym roku pamięcią otoczeni zostali szczególnie zasłużeni dla umacniania ducha narodowego księża, którzy w bohaterski sposób dali przykład wierności hasłu „Bóg – Honor – Ojczyzna”.
– Są wśród nich m.in. księża: Sylwester Zych, Stanisław Suchowolec, Stefan Niedzielak, mjr Rudolf Marszałek, Władysław Gurgacz i Roman Kotlarz. Swoją modlitwę i wspomnienie bohaterów narodowej przeszłości rozpoczęli tradycyjnie przy pierwszej stacji Golgoty Beskidów.
W drodze na szczyt Matyski wspominali historyczne walki Polaków, a pod krzyżem jubileuszowym zakończyli uroczystym Apelem Poległych. Autorami jego tekstu są uczniowie Zespołu Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych w Żywcu – Marcin Suława i Maksymilian Pyclik. Wspólnie, pod opieką prof. Leszka Caputy, wystartowali w ogólnopolskim konkursie na Apel Poległych i zostali w nim laureatami. Tekst odczytał aktor Kuba Abrahamowicz, a do Kurhanu Narodowej Pamięci na Matysce złożono ziemię z Bystrej Krakowskiej, gdzie w latach II wojny światowej i tuż po niej przebywał ks. mjr Rudolf Marszałek, kapelan AK i NSZ, zamordowany w 1948 r.
Ziemię dosypał ks. kan. Tadeusz Krzyżak, proboszcz w Bystrej Krakowskiej, a Krzysztof Pluszczyk wraz z delegacją Dzieci Serc złożył ziemię z grobu ks. Stanisława Waltera, pochodzącego z Cięciny, w wieku 35 lat śmiertelnie pobitego przez nieznanych sprawców w 1948 r., oraz ziemię z kościelnego placu w Lipowej, gdzie duszpasterzował ks. Ferdynand Sznajdrowicz, zamordowany przez Niemców wraz z grupą parafian w 1940 r. – Chcemy zgodnie ze słowami poety Zbigniewa Herberta „opatrzyć ich na drogę, zawołać po imieniu”, bo to dzięki nim udało się ocalić i pojąć znaczenie wierności Bogu i ojczyźnie. To oni pomagają nam uczyć się tej wierności – podkreśla J. Klimonda.
Wyraź swoją opinię
napisz do redakcji:
gosc@gosc.plpodziel się