Rok 400. rocznicy śmierci św. Jana Sarkandra trwający w Skoczowie, w miejscu jego urodzenia, wiąże się ściśle z postacią św. Jana Pawła II.
Nie może być inaczej, skoro rok jubileuszowy łączy się z 25. rocznicą kanonizacji Jana Sarkandra, której dokonał papież Jan Paweł II w maju 1995 r. w Ołomuńcu, następnego dnia pielgrzymując do miejsca urodzenia świętego – do Skoczowa.
Tak 25 lat temu doszło do wielkiego wydarzenia, najważniejszego w historii miasta i najważniejszego w dziejach diecezji bielsko-żywieckiej, bo papież tego samego dnia gościł też w Bielsku-Białej i Żywcu. Jedną z form uczczenia tej rocznicy są otwarte w dzień wspomnienia św. Jana Pawła II – 22 października – dwie poświęcone mu wystawy, prezentowane staraniem władz powiatu cieszyńskiego przy współpracy z Muzeum św. Jana Sarkandra w Skoczowie i Muzeum Śląska Cieszyńskiego w Cieszynie. Jedna z nich – plenerowa, stanęła na skoczowskim rynku i nosi tytuł „Urodziłem się w Wadowicach”. Druga, zatytułowana „Jan Paweł II. Człowiek i kultura”, eksponowana jest w Muzeum w Cieszynie.
Pierwszą można oglądać do 21 listopada, a drugą – do 5 listopada. Obie są również formą uczczenia przypadającej w tym roku 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II. – Są przede wszystkim okazją do przypomnienia tych wyjątkowych chwil, które przeżywaliśmy 25 lat temu dzięki obecności następcy św. Piotra w naszym mieście, oraz okazania wdzięczności za to wszystko, co przeżywaliśmy za sprawą jego posługi. Chcemy za to dziękować, chcemy o tym pamiętać – podkreślają zgodnie organizatorzy obu wystaw. Specjalnym impulsem pamięci o 25. rocznicy stała się też okolicznościowa historyczna publikacja, o której szerzej napiszemy w kolejnym wydaniu.
Wyraź swoją opinię
napisz do redakcji:
gosc@gosc.plpodziel się