Za nimi już dwa dni jazdy. W poniedziałek 27 lipca, w liczącą ponad 4 tys. km miesięczną wyprawę do najpiękniejszych i najważniejszych miejsc w Polsce, wyruszyła jubileuszowa, 10. pielgrzymka rowerowa grupy "Rozkręć Wiarę".
Projekt RW, to pomysł ks. Grzegorza Kierpca, wikarego w żywieckiej parafii konkatedralnej narodzenia NMP. Tegoroczna drużyna liczy 45 osób, w tym 35 rowerzystów (pozostali to członkowie zaplecza logistycznego - trzech oddzielnych ekip, które będą towarzyszyć rowerzystom na poszczególnych etapach), pochodzących z różnych części diecezji. Najliczniejsza grupa, to mieszkańcy Żywca i okolic - m.in. Łodygowic, Rajczy, Gilowic, Rychwałdu, ale i Szczyrku, Jasienicy czy Bielska-Białej i kilku innych miejsc.
W niedzielę 26 lipca, w żywieckiej konkatedrze Narodzenia NMP błogosławieństwa na drogę udzielił im ks. proboszcz Grzegorz Gruszecki, a nazajutrz, w Bielsku-Białej pożegnał ich bp Piotr Greger.
Uczestnicy tegorocznej wyprawy "Rozkręć Wiarę".
Wśród pielgrzymów są uczniowie, studenci, pracujący, emeryci. Jest małżeństwo, jest rodzeństwo, są tato i córka. Najmłodsza uczestniczka wyprawy to Marysia Latasz z Żywca – ma 8 lat i jedzie na rowerku podczepionym do roweru taty Pawła. Najstarszym jest 69-letni Eugeniusz Bożek z Zarzecza.
Wszyscy jadą w specjalnie zaprojektowanych strojach kolarskich – biało-czerwonych, z wizerunkiem orła. Dodatkiem dla każdego jest buff, który można użyć jako osłonę ust i nosa. Wyprawową pamiątką jest także malowany na szkle obrazek Mileny Korczyk, jednej z uczestniczek pielgrzymki. Milena namalowała rowerzystę wspinającego się po górach i spoglądającego na niego św. Jana Pawła II.
Całą grupa zna się już dość dobrze - zarówno z poprzednich wypraw, jak i wyjazdów treningowych przed tegoroczną wyprawą. Uczestnikiem wszystkich dotychczasowych wyjazdów był ks. G. Kierpiec. W ośmiu wzięła udział Barbara Marek - przede wszystkim jako członek ekip logistycznych, ale i rowerzystka. Drugim po księdzu rowerowym weteranem wyprawowym jest Marian Butor z Rajczy, który uczestniczył w siedmiu wyprawach.
Jak mówi ks. G. Kierpiec: "W tym roku każdy jedzie ile chce". Rowerzyści mogą pokonywać dowolne, wybrane przez siebie wcześniej odcinki. Na pokonanie całej trasy zdecydowało się 11 rowerzystów, a większość wybrała przeważnie odcinki dwutygodniowe.
Rowerzyści na żywieckim Rynku.
Pierwsza ekipa zaczęła wyprawę od jazdy w stronę Rabki, Nowego Sącza, Gorlic, a następnie Bieszczadów i całej wschodniej ściany Polski z odbiciem na Warszawę. Dalej będzie Białystok, Mazury, Pomorze, Bory Tucholskie, Licheń, Poznań, Gniezno, Karkonosze, Wrocław i dalej w kierunku Częstochowy, gdzie pielgrzymi zameldują się 28 sierpnia. Stąd wrócą już do Żywca.
Na trasie nie zabraknie najsłynniejszych polskich sanktuariów, cerkwi, meczetów, ale i miejsc szczególnych, związanych z wielkimi postaciami - kard. Stefanem Wyszyńskim czy bł. ks. Jerzym Popiełuszką.
Jak mówi ks. G. Kierpiec, w pierwotnych założeniach wyprawa miała być dziękczynieniem za beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego. Choć uroczystości beatyfikacyjne zostały przeniesione na inny termin, to wciąż główna intencja jaka towarzyszy rowerzystom. Barbara Marek dodaje, że rowerzyści modlą się również w intencjach naszej Ojczyzny, a zwłaszcza o zakończenie epidemii oraz w sprawach zapisanych w "Księdze Intencji".
- Jest zapisana w połowie, a i po drodze będą każdy będzie mógł wpisać do niej swoją intencję. Wciąż działa także nasza wirtualna skrzynka: rwksiegaintencji@gmail,com, w której także można podać intencję, a my zabierzemy ją w drogę z pozostałymi - uzupełnia ks. Kierpiec. - Każdy, kto wpisze intencję, zobowiązuje się do modlitwy we wszystkich pozostałych, codziennie, przez wszystkie dni wyprawy. W tych intencjach będą odprawione także Msze św. w Gietrzwałdzie, Świętej Lipce, Licheniu i Częstochowie.
Ciąg dalszy na następnej stronie.