– Choć wspólnotę parafialną tworzą mieszkańcy czterech miejscowości, byli i są bardzo otwarci na integrację – podkreśla ks. administrator Lech Kalinowski, obecny w parafii od 2016 roku.
Parafa została erygowana w 1951 r., a dwa lata wcześniej mieszkańcy zaczęli się spotykać w kaplicy, powstałej w zaadaptowanej stajni dworskiej.
Po 22 latach starań o zgodę na budowę kościoła dostali ją dopiero w 1977 r. W 2001 r. bp T. Rakoczy konsekrował nowy kościół Trójcy Przenajświętszej. Wspólnotę tworzą mieszkańcy trzech wiosek: Rajska, Skidzina i Wilczkowic, a także brzeszczańskiej dzielnicy Budy. Jest ich niespełna 3 tysiące. To właśnie kościół w Rajsku stał się miejscem, które ich połączyło prawie 70 lat temu. Tę różnorodność w jedności widać m.in. przy okazji procesji Bożego Ciała.
Od 2017 r. odbywa się kolejno w poszczególnych wioskach. Inną okazją do budowania jedności są doroczne dożynki. Najpierw wszyscy spotykają się na Mszy św., a potem na pikniku. I znowu co roku inna wioska bierze odpowiedzialność za świętowanie, a w organizacji wspierają ją pozostałe. We wszystkie działania włączają się sołtysi, strażacy, społeczności szkół i panie z kół gospodyń wiejskich. Ksiądz Kalinowski pragnie, by w ciągu całego roku miejscem integracji była także niedawno wyremontowana multimedialna sala z aneksem kuchennym. Jedność mieszkańców najlepiej widać w codziennym życiu parafii.
Wyraź swoją opinię
napisz do redakcji:
gosc@gosc.plpodziel się