Liturgia słowa - kolejna część Mszy św., była tematem styczniowego spotkania "MU - Młodzi Uwielbiają" w kościele św. Józefa na bielskim osiedlu Złote Łany. W tym roku szkolnym poszczególne spotkania, na które składają się konferencja i modlitwa, poświęcone są Eucharystii.
Duszpasterz porównał Biblię do ikony, przypominającej o rzeczywistej obecności tego, kogo przedstawia: - Biblia jest ikoną samego Boga, bo w niej doświadczamy prawdziwej obecności Boga w Jego słowie. Warto patrzeć na Biblię jak na ikonę, w której szczegół po szczególe odkrywamy Boga, Syna i Ducha Świętego. W Biblii każde słowo jest znakiem Bożej obecności. Dlatego nie jest książką jak każda inna.
Ks. Kurnik przywołał słowa św. Augustyna, oddające istotę Biblii: "Słowa Biblii uczą nie jak ziemia chodzi, lecz jak się z ziemi do nieba dochodzi". Nie jest księgą, która opisuje prawa nauk przyrodniczych, ale wskazuje na drogę z ziemi do nieba. To słowo życia, które prowadzi do zbawienia, do jedności z Trójjedynym Bogiem.
Mówiąc o liturgii słowa zwrócił uwagę na czytane podczas liturgii świątecznej (za wyjątkiem okresu wielkanocnego) czytania ze Starego Testamentu, Nowego Testamentu i Ewangelii.
- To nie jest przypadek - zaznaczył ks. Kurnik, ponownie przywołując św. Augustyna: "Nowy Testament kryje się w Starym Testamencie, a Stary Testament odsłania się w Nowym Testamencie". - Nie można ich rozdzielać. Wszelkie próby zawsze doprowadzą do złej interpretacji Pisma Świętego, do błędu - zauważył duszpasterz, podkreślając, że Bóg jest wierny i niezmienny, że każde Jego słowo się wypełnia.
Młodzi słuchali także o niezmiennej aktualności Bożego słowa. W ciągu roku, podczas liturgii, zwłaszcza największych świąt, pada słowo "dziś". - To słowo jest bardzo ważne w kontekście liturgii słowa. Kościół wierzy, że kiedy czytamy w liturgii słowo Boże, to czytamy i wsłuchujemy się w słowo, które Bóg ma dla nas na dzisiaj. I jego interpretacja powinna być skierowana na dziś. Dlatego do każdego z nas słowo Boże inaczej dociera, inaczej brzmi, inaczej rezonuje. Bo moje dziś jest inne niż dziś każdego z was.
Ks. Kurnik zachęcił młodych do odsłuchania świadectwa Scotta Hahna - byłego pastora protestanckiego, który odkrył swoje miejsce w Kościele katolickim, kiedy usłyszał, że podczas Mszy św. czytanie jest Pismo Święte Starego i Nowego Testamentu. Świadectwo to można znaleźć TUTAJ.
A relację z poprzedniego, listopadowego MU, poświęconego aktowi pokuty znajdziecie tutaj: Młodzi na Złotych Łanach czyścili serca.