Nowy numer 23/2021 Archiwum

Nikt z 8 mieszkańców obecnych w budynku w Szczyrku nie przeżył...

Wieczorem 4 grudnia trzykondygnacyjny budynek prywatny przy ulicy Leszczynowej zawalił się wskutek wybuchu gazu, do którego prawdopodobnie doszło w wyniku przewiercenia rury gazociągu podczas robót prowadzonych przez firmę na zewnątrz obiektu. Przypuszczalnie w środku mogło znajdować się 8 osób. Wydobyto już 8 ciał: 4 dorosłych i 4 dzieci. Bp Roman Pindel prosi o modlitwę...

Do wybuchu doszło po godzinie osiemnastej. Straż Pożarna poinformowała, że na miejscu w akcji ratunkowej uczestniczy 36 zastępów straży, łącznie ponad 100 strażaków, a także dwa zespoły z psami ratowniczymi przygotowanymi do szukania osób przysypanych gruzami. Do czasu wydobycia wszystkich ofiar z gruzowiska liczba strażaków uczestniczących w tej bardzo trudnej akcji sięgnęła 200 osób.

Strażacy najpierw musieli ugasić pożar, a następnie przystąpili do ręcznego usuwania gruzów. Po 12 godzinach akcji wydobyto spod gruzów ciała ośmiu osób, w tym czworga dzieci. - W budynku mieszkały trzy rodziny. To ogromna tragedia i wszyscy czekaliśmy z nadzieją na lepsze wiadomości dotyczące poszukiwanych osób, ale biorąc pod uwagę siłę wybuchu, który praktycznie zniszczył dom doszczętnie, zdawaliśmy sobie sprawę, że to już czekanie na cud - mówi Andrzej Płonka, starosta bielski.

Na miejscu akcji ratowniczej wraz z ratownikami od początku obecny był burmistrz Szczyrku Antoni Byrdy, a także wicewojewoda śląski Jan Chrząszcz i komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej Jacek Kleszczewski. Dotarł też wojewoda śląski Jarosław Wieczorek. Słowa współczucia dla bliskich ofiar oraz dotkniętych tragedią mieszkańców przesłał  premier Mateusz Morawiecki i minister Mariusz Kamiński.

Z apelem o modlitwę w intencji poszkodowanych zwrócił się do wiernych diecezji bielsko-żywieckiej bp Roman Pindel. "Jestem myślą i sercem ze wszystkimi poszkodowanymi w wyniku eksplozji w Szczyrku. Wspieram modlitwą wszystkich ratowników i osoby poszukujące poszkodowanych. Wszystkich Diecezjan proszę o modlitwę, zwłaszcza w intencji poszukiwanych osób i ich rodzin" - napisał bp Pindel.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama