"Miejsce wspólnot charyzmatycznych w Kościele" to temat dnia skupienia, na który jawiszowicki "Krzew Winny" zaprosił wszystkie wspólnoty, które chciały sobotę 5 października spędzić razem z nim. Gościem spotkania był bp Roman Pindel.
Drugi kontekst funkcjonowania wspólnoty ewangelizacyjno-formacyjno-modlitewnej to rodzina, w której człowiek żyje. - Biada tej wspólnocie, która szkodzi rodzinie, biada tej wspólnocie, która powoduje podziały w rodzinie, biada tej wspólnocie, która każe rodzinie wybierać między zaangażowaniem w jakieś działanie ewangelizacyjne, a obowiązkami, które są pierwsze - kiedy głoszenie jest ważniejsze niż pranie, gotowanie czy wychowanie dzieci - podkreślił bp Pindel.
Trzeci kontekst, to parafia, w której tworzy się wspólnota. Z jednej strony powstająca wspólnota może być postrzegana jako elitarna, formująca ludzi do większej głębi wiary, ale równocześnie taka wspólnota powinna być dawcą dla wszystkich, którzy są biorcami, którzy chcą skorzystać np. z modlitwy wstawienniczej, wsparcia.
Członkowie wspólnot modlili się w jawiszowickim kościele przed Jezusem w Najświętszym Sakramencie.Biskup podkreślił, że bardzo ważne jest to, jak sama wspólnota widzi miejsce, w którym jest, na czym się skupia - czy na modlitwie za tych którzy się nie modlą, czy wychodzeniu do tych, którzy nie przychodzą do kościoła, czy też wychodzeniu do tych, którzy się źle mają.
Wspólnota, jak mówił biskup, staje się wówczas, gdy Bóg gromadzi pojedynczo nawróconych w różnym czasie ludzi. Razem mogą więcej niż pojedynczy człowiek.
Na przykładzie Dziejów Apostolskich biskup pokazał, że wspólnota zmienia się: - Wspólnota musi być bardzo czujna na to, co się dzieje - na sytuacje zagrożenia jedności, niesprawiedliwości, wypalenia, napięć, niedopatrzenia wobec takiej czy innej grupy, osoby. Musi być czujna wobec osób, które mogą stanowić naturalne źródło konfliktu czy niezadowolenia.
Biskup życzył młodym wspólnotom - bo takie w większości spotkały się w Jawiszowicach - by w kształtowaniu się opierały się na słowie Bożym, dobrej tradycji Kościoła i tego, co podpowiada Duch Święty.