Powrót do strony
  • nasze media
  • Kontakt
Prenumerata z
SUBSKRYBUJ zaloguj się
PROFIL UŻYTKOWNIKA
Wygląda na to, że nie jesteś jeszcze zalogowany.
zaloguj się
lub
zarejestruj się
Wiara.pl - Serwis

Bielsko-Żywiecki

  • Nowy numer
  • AKTUALNOŚCI
  • OPINIE
  • GALERIE
  • ARCHIWUM
  • KONTAKT Z ODDZIAŁEM
  • Patronaty
  • Diecezje
    • Bielsko-Żywiecka
    • Elbląska
    • Gdańska
    • Gliwicka
    • Katowicka
    • Koszalińsko-Kołobrzeska
    • Krakowska
    • Legnicka
    • Lubelska
    • Łowicka
    • Opolska
    • Płocka
    • Radomska
    • Sandomierska
    • Świdnicka
    • Tarnowska
    • Warmińska
    • Warszawska
    • Wrocławska
    • Zielonogórsko-Gorzowska
  • O DIECEZJI
    • Historia
    • Biskupi
    • Parafie

Najnowsze Wydania

  • GN 24/2026
    GN 24/2026 Dokument:(9760687,Chcesz pokoju, musisz protestować)
  • GN 23/2026
    GN 23/2026 Dokument:(9748536,Przyszedł czas na uczynki miłosierdzia względem duszy)
  • GN 22/2026
    GN 22/2026 Dokument:(9738638,Charakterni paziowie Jego Królewskiej Mości Mwangi II)
  • Gość Extra 2/2026 (16)
    Gość Extra 2/2026 (16) Dokument:(9730825,Na tobie zbuduję Kościół)
  • GN 21/2026
    GN 21/2026 Dokument:(9728452,Albo nie słyszą, albo nikt nie woła)
bielsko.gosc.pl → Wiadomości z diecezji bielsko-żywieckiej → Chybie dziękowało Panu Bogu nie tylko za chleb

Chybie dziękowało Panu Bogu nie tylko za chleb przejdź do galerii

Gazdowie dożynek - Anna i Marek Żurowie z Mnicha przynieśli do ołtarza chleb z tegorocznej mąki.  
Gazdowie dożynek - Anna i Marek Żurowie z Mnicha przynieśli do ołtarza chleb z tegorocznej mąki.
Urszula Rogólska /Foto Gość

Śląsk Cieszyński gościł w tym roku 8 września uczestników bielsko-żywieckich dożynek. Rozpoczęła je Msza św. w sanktuarium Matki Bożej Gołyskiej w Chybiu, której przewodniczył bp Roman Pindel. Przybyli także księża ewangeliccy z ks. Waldemarem Szajthauerem, reprezentującym bp. Adriana Korczago.

Urszula Rogólska

|

9 września 2019 GOSC.PL

dodane 9 września 2019
aktualizacja 9 września 2019
0 FB Twitter
drukuj wyślij

Z całej diecezji bielsko-żywieckiej do kościoła Chrystusa Króla w Chybiu przyjechali przedstawiciele rolników i gospodarzy, a także władz wszystkich szczebli, którzy razem z duszpasterzami dziękowali Panu Bogu i ludziom za tegoroczne plony. Uroczystościom przewodniczył bp Roman Pindel, a przy ołtarzu stanęli także m.in.: diecezjalny duszpasterz rolników ks. prałat Stanisław Kozieł i ks. Benedykt Fojcik, proboszcz parafii w Chybiu. W świątyni modlili się również księża Kościoła ewangelicko-augsburskiego: ks. Waldemar Szajthauer, reprezentujący bpa Adriana Korczago oraz ks. Karol Macura, proboszcz ewangelickiej parafii w Drogomyślu.

Podczas wspólnego dziękczynienia za plony nie zabrakło także duszpasterzy ewangelickich.   Podczas wspólnego dziękczynienia za plony nie zabrakło także duszpasterzy ewangelickich.
Urszula Rogólska /Foto Gość

Gazdami dożynek byli Anna i Marek Żurowie z Mnicha, rodzice dwóch synów, prowadzący duże, specjalistyczne gospodarstwo rolne. Z ramienia władz samorządowych gospodarzami spotkania byli: Mieczysław Szczurek, starosta cieszyński i Jan Żydek, wójt gminy Chybie, który wyznał, że dla niego, jako chrześcijanina wyznania ewangelickiego, koordynowanie diecezjalnych bielsko-żywieckich dożynek stało się zaszczytem. - Dożynkowe święto to przede wszystkim czas radości i podziękowań Panu Bogu, a także ludziom za ich ciężki trud. To również czas refleksji nad tym, jak ważna jest ludzka zgoda, solidarność i współdziałanie, aby było z czego ten dożynkowy chleb upiec i aby go sprawiedliwie podzielić - mówił wójt.

Tym, którzy przybyli do Chybia z różnych stron Podbeskidzia i po raz pierwszy odwiedzili sanktuarium Matki Bożej Gołyskiej, gospodarz parafii, ks. proboszcz Benedykt Fojcik, przybliżył jego historię, zachęcając szczególnie do udziału w wieczornych czuwaniach przed czczonym tu wizerunkiem Matki Bożej, każdego 9 dnia miesiąca.

Procesję z darami w czasie Mszy św. zakończyli parafianie z Chybia.   Procesję z darami w czasie Mszy św. zakończyli parafianie z Chybia.
Urszula Rogólska /Foto Gość

W homilii bp Roman Pindel zwrócił uwagę, że dożynki to okazja do wyrażenia wdzięczności wobec Boga i ludzi. - Chcemy też szukać uzasadnienia tego, jak bardzo dobra jest wdzięczność w życiu człowieka, jak bardzo nas zmienia na lepszych - podkreślił biskup. - Gdzie bowiem kończy się wdzięczność, pamięć o Bogu, tam wkrada się inny styl życia, odejście od Boga, zapomnienie, chodzenie swoimi drogami - dodał, odwołując się do przeczytanych fragmentów liturgii Słowa, m.in. do słów św. Pawła o życiu pogan. Paweł pokazuje degradację ludzi, którzy nie okazali wdzięczności wobec Boga. - Nie tylko zaczynają popełniać coraz to bardziej obrzydliwe grzechy, ale trwają w nich i znajdują w nich upodobanie. Największym jednak zepsuciem człowieka, który nie dziękuje Bogu, jest to, że chlubi się tym, co złe, obnosi się ze swoim grzechem, którego powinien się raczej wstydzić. Mało tego, chce propagować te swoje grzechy i nakłaniać do nich innych. A przecież nie musi się tak zdegradować. Gdyby tylko zaczął od tego, że trzeba być wdzięcznym Bogu, uznać Boga, uznać Jego istnienie i Jego dobroć wobec człowieka, nie byłoby tyle zła w jego życiu.

Odwołując się do historii biskup przypomniał, że to wraz z przybyciem na ziemie polskie z zachodu zakonów związanych z regułą benedyktyńską nie tylko powstały nowe kościoły, ale i gospodarowanie ziemią stało się bardziej nowoczesne. Wtedy też zrodziła się tradycja szczególnego dziękowania Bogu za owoce pracy na roli.

« ‹ 1 2 › »
Diecezjalno-powiatowo-gminne dożynki w Chybiu - 2019

Foto Gość DODANE 09.09.2019 AKTUALIZACJA 27.01.2021

Diecezjalno-powiatowo-gminne dożynki w Chybiu - 2019

Tegoroczne diecezjalno-powiatowo-gminne dożynki odbyły się 8 września w Chybiu. Rozpoczęła je Msza św. w kościele Chrystusa Króla - sanktuarium Matki Bożej Gołyskiej - pod przewodnictwem bpa Romana Pindla, z udziałem księży diecezji, także duszpasterza rolników ks. prałata Stanisława Kozieła i ks. Benedykta Fojcika, proboszcza miejsca. Przybyli również księża ewangeliccy z ks. Waldemarem Szajthauerem, reprezentującym bpa Adriana Korczago.  
TAGI:
  • CHYBIE
  • DIECEZJA BIELSKO-ŻYWIECKA
  • DOŻYNKI
  • DOŻYNKI 2019
  • DOŻYNKI DIECEZJALNO-POWIATOWO-GMINNE
  • ŚLĄSK CIESZYŃSKI

Polecane w subskrypcji

  • „Pan Bóg mnie nie zostawi”. Po utracie obu rąk został mistrzem dryftu
    • Polska
    „Pan Bóg mnie nie zostawi”. Po utracie obu rąk został mistrzem dryftu
    Przemysław Kucharczak
  • Trzy słowa i jedno spojrzenie. „Powołanie św. Mateusza” na obrazie Matthiasa Stoma
    • w ramach
    Trzy słowa i jedno spojrzenie. „Powołanie św. Mateusza” na obrazie Matthiasa Stoma
    Leszek Śliwa
  • Róże buchające ogniem. W Polsce do Żywego Różańca należy 2,5 mln osób
    • kościół
    Róże buchające ogniem. W Polsce do Żywego Różańca należy 2,5 mln osób
    Franciszek Kucharczak
  • Wolni wśród niewolników. Beatyfikacja męczenników salezjańskich
    • kościół
    Wolni wśród niewolników. Beatyfikacja męczenników salezjańskich
    Ks. Tomasz Jaklewicz

E-sklep

  • Nowości
  • Książki
  • Pozostałe
  • Gość Extra nr 02/2026
    Gość Extra nr 02/2026 Święty Piotr i jego następcy
  • Historia Kościoła nr 03/2026
    Historia Kościoła nr 03/2026
  • Mały Gość Niedzielny nr 05/2026
    Mały Gość Niedzielny nr 05/2026
  • Księga fałszerstw Franka Fałszerza
    Księga fałszerstw Franka Fałszerza
  • Kościół ostatnich ławek
    Kościół ostatnich ławek
  • Radykalni
    Radykalni
  • Arka (gra planszowa)
    Arka (gra planszowa)
  • Terminarz 2026 – Instytut Gość Media (A5, twarda oprawa)
    Terminarz 2026 – Instytut Gość Media (A5, twarda oprawa)
  • Kubek ceramiczny – Dopóki walczysz, jesteś zwycięzcą
    Kubek ceramiczny – Dopóki walczysz, jesteś zwycięzcą
  • IGM
  • Gość Niedzielny
  • Mały Gość
  • Historia Kościoła
  • Gość Extra
  • Wiara
  • KSJ
  • Foto Gość
  • Fundacja Gość Niedzieleny
  • O nas
    • O wydawcy
    • Zespół redakcyjny
    • Sklep
    • Biuro reklamy
    • Prenumerata
    • Fundacja Gościa Niedzielnego
  • DOKUMENTY
    • Regulamin
    • Polityka prywatności
    •  
  • KONTAKT
    • Napisz do nas
    • Znajdź nas
      • Newsletter
        • Zapisz się już dziś!
  • ZNAJDŹ NAS
WERSJA MOBILNA

Copyright © Instytut Gość Media.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zgłoś błąd

 
X
X
X