Po czerwcowych wydarzeniach festiwalowych w lipcu w programie znalazł się cykl zaproszeń do katolickiej parafii św. Klemensa. Do czterech spotkań w Katolickiej Czytelni im. J. Nowaka doszedł koncert w kościele, w wykonaniu tria Vox Tribus, założonego przez mistrza organów Pawła Seligmana.
Z dużym zainteresowaniem spotkało się otwarcie wystawy "Brzimy - sakralnie", na której swoje prace wykonane w różnych technikach, inspirowane przeżyciami i wydarzeniami religijnymi pokazali członkowie ustrońskiej grupy twórczej Brzimy. Wernisaż poprowadziła Danuta Kenig, prezentując sylwetki twórców i ich dzieła, a także związane z tymi pracami utwory literackie. Można było obejrzeć grafiki, obrazy, fotografie, rzeźby autorstwa m.in. Bogusława Heczki, Kazimierza Heczki, Jana Herdy, Andrzeja Georga, Renaty Kubok, Agnes Nagy, Magdy Lupinek, Andrzeja Piechockiego.
Ciekawe grafiki pokazał Zbigniew Niemiec, który zaprezentował też swoje wielkie ekumeniczne dzieło: stworzony kilka lat temu portal poświęcony kościołom na Śląsku Cieszyńskim. Portal kosciolysci.pl, prezentuje fotografie ponad 280 kościołów należących do 16 wyznań i podstawowe dane na temat duszpasterzy i godzin nabożeństw.
Z dużym zainteresowaniem publiczności spotkały się nie tylko prace pasjonatów sztuki, ale też kolejnych gości. Swoją historyczną pasją podzielił się Przemysław Korcz, burmistrz Ustronia, wprowadzając w czasy Powstań Śląskich i udział mieszkańców Śląska Cieszyńskiego we wspieraniu polskich dążeń i aspiracji.
- Początkowo, w trudnej sytuacji, jaką sami mieliśmy, nie było możliwości militarnego zaangażowania, jednak już w trzecim powstaniu powstał Batalion Cieszyński, który walczył m.in. pod Górą św. Anny, a cieszyniacy są też wśród poległych powstańców. Szeroki zasięg miała akcja pomocy organizacyjnej, politycznej, aprowizacyjnej, a w "Gwiazdce Cieszyńskiej" ogłaszano różne zbiórki na rzecz mieszkańców Górnego Śląska. Przy granicy powstawały obozy dla uciekinierów - przypominał prelegent.
W kolejne wieczory do wyprawy przez Europę szlakiem drewnianych świątyń zaprosili Elżbieta i Andrzej Georgowie, a lekarz Jacek Musiał zachęcał, by pasją stała się troska o zdrowy tryb życia.
Zwieńczeniem cyklu był koncert Trio Vox Tribus w kościele św. Klemensa. Przed licznie zebraną publicznością wystąpili: Paweł Seligman (organy), Tomasz Pająk (klarnet) i Bartłomiej Fraś (skrzypce). Znakomici muzycy zaprezentowali utwory znanych kompozytorów, a także ich współczesne aranżacje, opracowane dla Vox Tribus przez Katarzynę Danel.
- Bardzo się cieszymy, że mogliśmy tu wystąpić i przyznam, że zazdroszczę organizatorom tylu sympatyków i tak licznych gości koncertu. Dziękujemy za ciepłe przyjęcie naszego zespołu - mówił w imieniu muzyków Paweł Seligman, inicjator powstania Vox Tribus i pomysłodawca cyklicznych koncertów Bachowskich w Cieszynie, a także kierownik artystyczny festiwali organowych w Pogórzu i Brennej-Leśnicy.
Po niedzielnym koncercie chóru "Lutnia" ze Strumienia, który pod dyrekcją Anny Czerwińskiej wystąpił w katolickim kościele Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata w Ustroniu-Zawodziu, a od czwartku 18 lipca na cykl koncertów organizatorzy festiwalu zapraszają do ewangelickiego kościoła Ap. jakuba Starczego.