Nowy numer 03/2020 Archiwum

Śląsko-małopolskie

To nie nazwa, ale człowiek, rodzina, dom, szkoła i parafia rzeźbią tożsamość.

Czy latoś grzyby obrodziły? Pytam nie bez przyczyny. Stare przekonanie utrzymuje, iż pojawienie się grzybów w obfitości zapowiada, że wkrótce będzie wojna. A wojna właśnie się zaczyna.

Kilkanaście lokalnych stowarzyszeń od Częstochowy, przez Sosnowiec, aż po Bielsko-Białą i Żywiec zgodnie wystosowało pismo, żeby nazwę województwa zmienić ze "śląskiego" na "śląsko-małopolskie". Po co? Dominują argumenty historyczne, że nie cały teren województwa to Śląsk, ale - lekko licząc - w połowie dawne ziemie Małopolski. Argument jest nieco płynny, gdyż granice na przestrzeni wieków przesuwały się jak chmury po niebie. Na przykład taki Oświęcim onegdaj był śląski, a teraz - od ładnych kliku stuleci - jest małopolski.

Padają też dużo mocniejsze argumenty psychologiczne: "Nie czujemy się Ślązakami" - mówią postulatorzy zmian. Te akurat w pełni podzielam, szczycąc się głęboko wrośniętymi korzeniami galicyjskimi. Jednocześnie fakt, że tablica rejestracyjna mojego samochodu zaczyna się od literki "S" ma dla mnie tak samo żadne znaczenie, jak to, że jestem spod znaku Wodnika.

Czy lepsze województwo śląskie, śląsko-małopolskie? Może katowickie, jak kiedyś? Pęcznieją internetowe fora jadem i swojsko brzmiącą nienawiścią. Śląscy autonomiści zaczynają odżegnywać się od Górali i bełkotać o aneksji województwa opolskiego. Opolanie grożą, że znów podstawią na rynku zdezelowany autobus dla tych, którym tęskno do Górnego Śląska. Odzywają się mieszkańcy Mazowsza i Podlasia, że jakieś tereny podlaskie są w województwie mazowieckim i lubelskim czy na odwrót. A ci z Rzeszowszczyzny przypominają, że Podkarpacie to region geograficzny, obejmujący część Polski, Ukrainy, Austrii, Czech i Rumunii, a nie nazwa właściwa dla jednego z południowych województw. To dlatego o te grzyby pytałem, bo mam wrażenie, że coś przegapiłem.

Pewnie trzeba dyskutować, czy ma sens województwo, w którego granicach leżą i Cieszyn, i Częstochowa, czy sprawiedliwie rozdziela się pieniądze, dba o szpitale i drogi. Ale spór o nazwę? Przecież to nie ona, ale człowiek, rodzina, dom, szkoła, parafia rzeźbią tożsamość. Gdyby mnie ktoś zapytał o zdanie, powiedziałbym po małopolsku: "Nie bądź zmierzły i zanim się zeźlisz, a potem zaczniesz do kogoś zygać, fuczeć na niego abo się śnim swarzyć, najsampierw siadnij se i pomału popatrz na auto". Nie idzie o tablicę rejestracyjną, ale o lusterko - takie małe. A szyba przed kierownicą taka duża. Czemu? Żeby więcej patrzeć na to, co przed tobą, niż na to, co zostało w tyle. Choć i jedno, i drugie jest ważne. To fakt.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
 • Johanek
  24.02.2019 15:11
  Nie rozumiem Autora, który stwierdza:"...Śląscy autonomiści zaczynają ... bełkotać o aneksji województwa opolskiego". To jak, bełkotaniem nazywa się wyrażanie swojej opinii i proponowanie rozsądnych rozwiazań ułatwiających życie obywatelom? A może to taki styl w Małopolsce powstaje dzięki temu, że :"...człowiek, rodzina, dom, szkoła, parafia rzeźbią tożsamość"? Po raz kolejny należy wyrazić ubolewanie, że część Górnego Śląska i wiernych katolickich została włączona do diecezji, w której tak się kształtuje postawy. Nawet zocnych ksiynżoszków...
  doceń 7
 • Antoni Kupiec
  24.02.2019 19:30
  Czy ten kraj może istnieć bez wywoływania konfliktów z mniejszościami, które żyją i chcą żyć w pokoju ze swymi władcami z Warszawy. Może by tak przesiedlić wszystkich Ślązaków do Niemiec potem przemianować to województwo na Duck-state. Polska stałaby się jednorodnym narodem bez żadnej opcji niemieckiej bo właściwie tylko o to chodzi.
 • wierny czytelnik
  24.02.2019 20:24
  Gdybyście chcieli przesiedlić Slązaków do Niemiec to skończyłoby się kolejnym powstaniem Śląskim.
  Ślązak to Polak.
  Kazimierz Wielki zostawił nas na 600 lat, a my nadal mówimy po polsku i nasz język i narodowość nie stały się niemieckie. Pomimo tak długiego czasu my ojczyzny nie zapomnieliśmy.
  Polskę w osiemnastym wieku sprzedała szlachta staropolska, która oprócz kłótni zajmowała się też zdradą za pieniądze. Szlachta z Mazowsza. I nie widzę żeby ona była dziś przeminęła.
  doceń 6
 • Spoko
  25.02.2019 08:36
  Za Wikipedią przypominam po raz kolejny: "Śląsk (śl. Ślunsk, Ślůnsk[1], niem. Schlesien, dś. Schläsing, cz. Slezsko, łac. Silesia) – kraina historyczna położona w Europie Środkowej, na terenie Polski, Czech i Niemiec[a]. Od XV-XVI wieku zaczęto wyróżniać podział na Dolny Śląsk i Górny Śląsk. Historyczną stolicą całego obszaru Śląska jest Wrocław. Śląsk położony jest w dorzeczu górnej i środkowej Odry oraz początkowego biegu Wisły."
  doceń 4

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama