Nowy numer 23/2020 Archiwum

Tęsknota u celu

Jego oczy mówią wszystko o tym, co dzieje się z człowiekiem, który po latach poszukiwań odnajduje spełnienie. Mężczyzna przyjął chrzest jako 34-latek.

Do wspólnoty

Grzegorz przyjął chrzest, bierzmowanie i Pierwszą Komunię Świętą 22 grudnia ubiegłego roku z rąk biskupa Romana Pindla. Jego rodzicami chrzestnymi zostali Marzena, jego animatorka, i Zdzisław Szkucik ze wspólnoty SECiM.

– Tego dnia nie da się zapomnieć – opowiada wzruszony i żartując dodaje, że chciał wtedy dziękować rodzicom, że nie był ochrzczony jako dziecko. –

Wszystko w całym moim 34-letnim życiu prowadziło do tego dnia. Od 22 grudnia czuję niesamowitą lekkość. Mogę przystępować do sakramentów, moje życie nabrało duchowego sensu. W końcu wiem na sto procent, że Bóg jest.

Choć Grzegorz wcześniej chodził do kościoła, w głębi serca czuł, że nie jest prawdziwym chrześcijaninem. – Od czasu moich przygotowań do chrztu zacząłem rozumieć, co się dzieje na Mszy; zacząłem się w kościele czuć bardzo dobrze, mimo że jeszcze nie mogłem przystępować do sakramentów − mówi.

Przed siebie

Cztery dni po chrzcie Grzegorz i jego narzeczona, którzy w czerwcu doczekali się syna (ochrzczonego wcześniej niż tata), wzięli sakramentalny ślub. Wcześniej nie planowali go na żaden konkretny dzień, choć zapobiegliwie narzeczona zaproponowała Grzegorzowi nauki przedślubne jakiś czas temu i mieli je już za sobą.

– Zazwyczaj katechumenów chrzci się w czasie wielkanocnym. W tej sytuacji postanowiliśmy, że decyzję tę musimy przyśpieszyć, by Grzegorz mógł żyć w łasce uświęcającej – tłumaczy ks. Przemek.

− Dla narzeczonej to był trudny rok. Przez nasze życie bez sakramentu małżeństwa nie mogła w pełni uczestniczyć we Mszy św. Dla mnie to także był problem. Ta szybka data – 26 grudnia – połączyła dwie sprawy: jej tęsknotę za pełną Eucharystią i moją za byciem prawdziwym chrześcijaninem. Po spowiedzi ks. Przemek powiedział mojej przyszłej żonie słowa, które pamięta do dziś: „Nie patrz na to, co było. Zapomnij. Patrz przed siebie”. Poczuła ogromną ulgę w sercu. Dziś oboje czujemy to samo: patrzymy do przodu.

Jak się ochrzcić, będąc dorosłym?

Jak informuje ks. Przemysław Sawa, trwają prace nad powołaniem diecezjalnego Centrum Katechumenatu Dorosłych, niemniej juz teraz osoby, które chcą się przygotować do przyjęcia sakramentu chrztu, mogą się zgłaszać do ks. Sawy lub biura Szkoły Ewangelizacji Cyryl i Metody – e-mail: biuro@secim.pl, tel. 691 200 303. By formacja była rzetelna i prowadziła do świadomego spotkania z Bogiem w sakramencie, przygotowanie trwa około roku. Katechumeni spotykają się co tydzień lub co dwa tygodnie.

« 1 2 3 »
oceń artykuł Pobieranie..

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama