Nowy numer 23/2020 Archiwum

Zabierz księdza na spacer

– Mocno trafiły do mnie słowa papieża Franciszka, że my, kapłani, jesteśmy też dla tych, którzy do kościoła nie przyjdą. I to ich przede wszystkim mamy szukać. Zadałem sobie pytanie, gdzie mnie taki człowiek może znaleźć – zastanawia się ks. Łukasz Listwan.

Kim ja jestem?

Poprzez spotkania wiele osób zdecydowało się na spowiedź generalną. Wielu dopiero uczy się spowiadać – ks. Łukasz ma dla nich zawsze przygotowane wydruki rachunku sumienia.

Czasem spacery mają miejsce poza Wilkowicami – na życzenie, albo… z jego własnej inicjatywy. Kiedy jedzie do Katowic, daje znać studentom i zaprasza na spacer.

– Nie ukrywam, że czasem myślę, że nie dam rady, że już jest tyle intencji do modlitwy – mówi duszpasterz. – Przychodzą ludzie w bardzo różnym wieku, czasem księża, którzy są dla mnie duszpasterskimi autorytetami. Myślę sobie: kim ja jestem, co mam im do zaoferowania…? A wtedy szybko przekonuję się, że kiedy Pan Bóg daje kolejne sprawy, to daje i siły, i rozwiązania…

Ksiądz Łukasz zauważa, że siłą w tej służbie jest modlitwa. – Kiedyś przeczytałem, że Jan Paweł II w życiu kapłańskim nie zaniedbał nigdy żadnej modlitwy brewiarzowej. Wtedy sobie powiedziałem, że jakby to stało się ze mną, to znaczy, że jest stan alarmowy i trzeba w życiu coś przebudować. Niezależnie od tego, z kim i gdzie spędzam czas – tego nie odpuszczę. Jak i codziennej dziesiątki Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego – uśmiecha się ks. Listwan. – Są jeszcze dwie inne rzeczy, które dodają mi sił. Pierwsza to doświadczenie wspólnoty, zwłaszcza podczas wieczorów uwielbienia w parafii wilkowickiej. Czuję wtedy, jak cała armia ludzi staje razem przed Panem Bogiem. A druga – wielu ludzi podjęło codzienną modlitwę za mnie w ramach Duchowej Adopcji Kapłanów. To mnie od razu stawia na nogi.

Osoby, które chciałyby umówić się na Spacer Miłosierdzia, mogą skontaktować się z ks. Łukaszem Listwanem mailowo: lukbarlis@gmail.com lub przez Facebook.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama