Już w najbliższy piątek, 15 czerwca, rozpoczyna się tegoroczna edycja cyklu wydarzeń artystycznych i religijnych, które złożą się na program 14. Festiwalu Ekumenicznego.
To wydarzenie, zgodnie z wieloletnią tradycją, przygotowywane jest wspólnie przez ustrońskie Chrześcijańskie Stowarzyszenie Ekumeniczne, katolicką parafię św. Klemensa oraz ewangelicko- augsburską parafię w Ustroniu. W ustalonej formule festiwalu pojawi się jednak sporo nowych akcentów.
– W tym roku nasza inicjatywa ma szerszy niż dotąd zasięg, bo do grona współorganizatorów dołączyły też katolickie parafie z Nierodzimia i Zawodzia, co jest dla nas wielką radością – zaznacza Marcin Janik, prezes ChSE. Jak dodaje, znacznie szerszy jest też krąg gości, pojawią się bowiem znani artyści z Zaolzia. Zniknie również granica wieku i wraz z doświadczonymi artystami zaprezentuje się zdolna młodzież. Tak będzie już podczas inauguracji, na którą organizatorzy zapraszają 15 czerwca (godz. 16) do Muzeum Ustrońskiego. Tam odbędzie się wernisaż wystawy obrazów Pawła Wałacha z Trzyńca z udziałem gościa specjalnego: prof. Karola Kadłubca, znanego zaolziańskiego etnografa. W koncercie wystąpi Orkiestra Kameralna PSM z Cieszyna pod dyrekcją Anny Wieczorek-Talik. Również podczas koncertu głównego „Śpiewajmy Panu”, który odbędzie się 30 czerwca o 16.00 w katolickim kościele św. Klemensa, wraz z młodzieżowym chórem Resonans con Tutti z Zabrza wystąpi z recytacją poezji Karol Suszka, dyrektor teatru w Czeskim Cieszynie, związany przez lata z Polską Sceną tej placówki. – To dwa najbliższe wydarzenia festiwalu, który w tym roku po raz pierwszy potrwa aż do września. Chcemy, aby to nasze świętowanie jedności przy okazji artystycznych wydarzeń trwało jak najdłużej – mówi prezes Janik. – Zakończymy 9 września koncertem finałowym „Miłość w Panu” w wykonaniu Estrady Ludowej „Czantoria”. Dzięki patronatom marszałka Wojciecha Saługi, starosty cieszyńskiego Janusza Króla i burmistrza Ireneusza Szarca oraz dofinansowaniu z budżetu miasta i samorządu wojewódzkiego wstęp na wszystkie imprezy jest wolny. W lipcu i sierpniu program wypełnią m.in. uroczyste nabożeństwa w kościołach obu wyznań, koncerty ZPiT „Śląsk”, chóru Hutnik z Trzyńca, a także recitale organowo-wokalne i wykłady w Czytelni Katolickiej. Będziemy o nich informować na naszych łamach i na bielsko.gosc.pl.
Wyraź swoją opinię
napisz do redakcji:
gosc@gosc.plpodziel się