Powrót do strony
  • nasze media
  • Kontakt
SUBSKRYBUJ zaloguj się
PROFIL UŻYTKOWNIKA
Wygląda na to, że nie jesteś jeszcze zalogowany.
zaloguj się
lub
zarejestruj się
Wiara.pl - Serwis

Bielsko-Żywiecki

  • Nowy numer
  • AKTUALNOŚCI
  • OPINIE
  • GALERIE
  • ARCHIWUM
  • KONTAKT Z ODDZIAŁEM
  • Patronaty
  • Diecezje
    • Bielsko-Żywiecka
    • Elbląska
    • Gdańska
    • Gliwicka
    • Katowicka
    • Koszalińsko-Kołobrzeska
    • Krakowska
    • Legnicka
    • Lubelska
    • Łowicka
    • Opolska
    • Płocka
    • Radomska
    • Sandomierska
    • Świdnicka
    • Tarnowska
    • Warmińska
    • Warszawska
    • Wrocławska
    • Zielonogórsko-Gorzowska
  • O DIECEZJI
    • Historia
    • Biskupi
    • Parafie

Najnowsze Wydania

  • GN 4/2026
    GN 4/2026 Dokument:(9569853,Życzliwa obojętność i rozszerzający się wszechświat)
  • GN 3/2026
    GN 3/2026 Dokument:(9562653,Walec się toczy, ale kolęda jak szła, tak idzie)
  • GN 2/2026
    GN 2/2026 Dokument:(9556207,Ze strachu nawet o tym nie myślimy)
  • GN 1/2026
    GN 1/2026 Dokument:(9544031,Człowiek – gatunek na wymarciu)
  • GN 51/2025
    GN 51/2025 Dokument:(9532251,Pokój ludziom na ziemi i na Ukrainie)
bielsko.gosc.pl → Wiadomości z diecezji bielsko-żywieckiej → Popielcowe Walentynki w Lipniku

Popielcowe Walentynki w Lipniku przejdź do galerii

O tym, co łączy święto zakochanych ze Środą Popielcową, słuchali uczestnicy "ostatniej w Bielsku-Białej" Mszy św., na którą 14 lutego do Lipnika zaprosiło KSM.

Środa Popielcowa w lipnickim kościele o 20.00  
Środa Popielcowa w lipnickim kościele o 20.00
Urszula Rogólska /Foto Gość

Małżonkowie, narzeczeni, sympatyzujące ze sobą pary, ale i single, i ci, którzy modlą się o swoją drugą połówkę oraz pracujący do późna, spotkali się wieczorem w Środę Popielcową 14 lutego na "ostatniej w mieście" Mszy św. z obrzędem posypywania głów popiołem.

To już kilkuletnia tradycja - po raz kolejny Eucharystię na rozpoczęcie Wielkiego Postu o 20.00 przygotowało bielsko-żywieckie Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży z ks. Wojciechem Palem. Tym razem - wraz z parafią Narodzenia NMP w Bielsku-Białej Lipniku i jej proboszczem ks. Jerzym Wojciechowskim. Nie bez przyczyny wybrano Lipnik - to właśnie w tym kościele znajdują się relikwie św. Walentego, czczonego 14 lutego jako m.in. patrona zakochanych. Ustawione na ołtarzu relikwie towarzyszyły wszystkim podczas środowej Eucharystii.

Czy można pogodzić świętowanie dnia zakochanych z wejściem w czas Wielkiego Postu? M.in. o tym mówił ks. Wojciech Pal uczestnikom liturgii, którzy bardzo licznie wypełnili lipnicki kościół.

Po Mszy św. każdy mógł uczcić relikwie św. Walentego   Po Mszy św. każdy mógł uczcić relikwie św. Walentego
Urszula Rogólska /Foto Gość
W homilii, odwołując się do słów Jezusa z Ewangelii o postawach wobec modlitwy, postu i jałmużny, ks. Pal zaznaczył: - Dlaczego Jezus tak mocno ostrzega nas przed tym zagrożeniem - jeśli nam braknie tego, co nas tutaj sprowadziło do św. Walentego, jeżeli braknie miłości - zobaczcie co się dzieje? Modlitwa bez miłości, to są tylko słowa. Post bez miłości, to jest tylko ćwiczenie, dyscyplina żołądka czy organizmu. Jałmużna bez miłości, to jest tylko rozdawanie swojego majątku i to tylko zupełnie bezsensownie. Dlaczego Chrystus chce to zreformować? Dlaczego Chrystusowi tak mocno zależy na tym, aby przy modlitwie wejść do izdebki? Tam, w izdebce, najbardziej intymnym wnętrzu nas samych, tam nie ma żadnego innego człowieka. Jesteśmy tylko my i Pan Bóg - Bóg nas prosi, abyśmy dali Mu możliwość spotkania się, aby mógł nas kochać, żebyśmy nie zabarykadowali naszego serca.

Kontynuując ks. Pal tłumaczył dlaczego Jezus podkreśla, by poszcząc, być zadbanym, uśmiechniętym - tak by nie było widać po nas, że pościmy. - To, co jest na zewnątrz, jest widoczne dla ludzi. Ale tylko Bóg może zobaczyć jaka jest nasza motywacja: czy w ogóle z czegoś zrezygnowaliśmy, czy przeżyliśmy  ten dzień ot tak - ograniczając jedynie liczbę i rodzaj posiłków.

KSM zaprosił na "ostatnią w mieście" Mszę św. w Środę Popielcową   KSM zaprosił na "ostatnią w mieście" Mszę św. w Środę Popielcową
Urszula Rogólska /Foto Gość
Wyjaśniając Jezusowe słowa o dawaniu jałmużny i o tym by jedna ręka nie widziała co czyni druga, ks. Pal nawiązał do postaci św. Walentego. - Św. Walenty daje nam dziś podpowiedz w tym względzie co do prezentów, związanych z miłością. Można dać coś, co mnie będzie kosztowało, co będzie dla mnie wysiłkiem, a przez to będzie piękne. To mogą być bardzo małe rzeczy - przytulić ją czy powiedzieć mu dobre słowo albo dobrać mu krawat - to może mnie nic nie kosztować, ale np. nie burknąć nie bawić się w jakieś ciche dni - to już może mnie więcej kosztować i warto jest popatrzeć, że to może być prezent - i to może być ta jałmużna. Robimy coś wbrew swojemu egoizmowi.

Ks. Pal zwrócił uwagę, że czasem pościmy, modlimy się, dajemy jałmużnę "pod publiczkę" - my jesteśmy najważniejszym punktem odniesienia. - Zobaczcie, co podpowiada nam dzisiejszy patron - mając sympatię, narzeczonego, narzeczoną, męża, żonę - masz lustro, kogoś, kto zna cię lepiej niż inni ludzie, kto jest przy tobie, kto się z tobą zżył i kto może ci - z miłością, nie z agresją, nie niszcząc się wzajemnie - powiedzieć: kochanie udajesz, kochanie przesadzasz, kochanie, pozujesz. To, że możecie siebie nawzajem oczyszczać w myśl tej Ewangelii, to że więcej widzicie, to jest wasz skarb, coś co dała wam miłość.

Posypywanie głów popiołem w Lipniku   Posypywanie głów popiołem w Lipniku
Urszula Rogólska /Foto Gość
Odnosząc się do słowa miłość, odmienianego przez wszystkie przypadki zwłaszcza 14 lutego, ks. Pal zauważył: - Jak powiedział jeden z kardynałów, słowo miłość jest dzisiaj bardzo, ale to bardzo zagrożone. Jest w odwrocie. I dla nas chrześcijan słowo miłość jest przegraną bitwą. Musimy ją ponownie wygrać. Wy ją wygrywacie - przychodzicie i pokazujecie światu, że każde święto - nie tylko post, modlitwa i jałmużna - jeśli będzie bez miłości, traci swój sens. Boże Narodzenie bez miłości to jest święto choinki, Święto Zmarłych bez miłości do zmarłych i do siebie - świętem znicza, Wielkanoc bez miłości - świętem zajączka, palmy czy kurczaczka. Idąc jeszcze dalej - święto św. Walentego bez miłości, to jest święto czerwonego serduszka i tyle. A Popielec który nas tutaj gromadzi, jeśli jest bez miłości do siebie - że ja chcę coś w tym świętym czasie zrobić - jest tylko świętem popiołu.

Na zakończenie duszpasterz KSM dodał:- Nie dajcie sobie wmówić, że dziś jest święto miłości. Po pierwsze nie da się świętować miłości tylko w jeden dzień. A po drugie - nas, wierzących, święto miłości czeka na końcu tego czasu, jaki dziś zaczynamy. Nie ma większego święta miłości, niż święto Zmartwychwstania, kiedy Bóg naprawił miłość - On nas nigdy nie przestał kochać, On naprawił miłość człowieka do Boga - to jest święto miłości.

Schola parafialna pod dyrekcją ks. Krzysztofa Wilka towarzyszyła modlącym się w Lipniku   Schola parafialna pod dyrekcją ks. Krzysztofa Wilka towarzyszyła modlącym się w Lipniku
Urszula Rogólska /Foto Gość
Podczas liturgii swoim śpiewem towarzyszyła Schola Parafialna pod kierunkiem ks. Krzysztofa Wilka.

Po Mszy św. wszyscy odmówili modlitwę ku czci św. Walentego. Każdy mógł także podejść do ołtarza i uczcić jego relikwie.

« ‹ 1 › »
Środa Popielcowa ze św. Walentym w Lipniku

Foto Gość DODANE 15.02.2018 AKTUALIZACJA 15.02.2018

Środa Popielcowa ze św. Walentym w Lipniku

​Po raz kolejny Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży diecezji bielsko-żywieckiej zaprosiło na "ostatnią w mieście" Mszę św. w Środę Popielcową - tym razem na 20.00 w kościele parafialnym Narodzenia NMP w Bielsku-Białej Lipniku. Mszę św. sprawował ks. Wojciech Pal, diecezjalny duszpasterz KSM. Po Eucharystii każdy mógł uczcić obecne w parafii relikwie św. Walentego.  

Urszula Rogólska

|

GOSC.PL

publikacja 15.02.2018 16:53

0 FB Twitter
drukuj wyślij
TAGI:
  • BIELSKO-BIAŁA
  • BIELSKO-BIAŁA LIPNIK
  • DIECEZJA BIELSKO-ŻYWIECKA
  • RELIKWIE
  • WALENTYNKI
  • ŚRODA POPIELCOWA
  • ŚW. WALENTY

Polecane w subskrypcji

  • Abp Kupny dla „Gościa”: Liczę na rozsądek rządzących
    • Rozmowa
    • Andrzej Grajewski
    Abp Kupny dla „Gościa”: Liczę na rozsądek rządzących
  • Czy obraza uczuć religijnych to nowa polska awangarda, czyli czego w Bolesławcu nie dopatrzył się prokurator
    • Kościół
    • Maciej Rajfur
    Czy obraza uczuć religijnych to nowa polska awangarda, czyli czego w Bolesławcu nie dopatrzył się prokurator
  • „Pustelnicy św. Paweł i św. Antoni” na obrazie Baltasara de EchaveIbíi
    • W ramach
    • Leszek Śliwa
    „Pustelnicy św. Paweł i św. Antoni” na obrazie Baltasara de EchaveIbíi
  • Somaliland wychodzi z izolacji. Izraelski ruch o globalnych konsekwencjach
    • Świat
    • Maciej Legutko
    Somaliland wychodzi z izolacji. Izraelski ruch o globalnych konsekwencjach

E-sklep

  • Nowości
  • Książki
  • Pozostałe
  • Historia Kościoła nr 01/2026 (13)
    Historia Kościoła nr 01/2026 (13)
  • Mały Gość Niedzielny nr 01/2026
    Mały Gość Niedzielny nr 01/2026
  • Gość Extra nr 04/2025
    Gość Extra nr 04/2025 Biblia. Nowy Testament.
  • Kościół ostatnich ławek
    Kościół ostatnich ławek
  • Radykalni
    Radykalni
  • Cztery Ewangelie. Rekolekcje
    Cztery Ewangelie. Rekolekcje
  • Arka (gra planszowa)
    Arka (gra planszowa)
  • Terminarz 2026 – Instytut Gość Media (A5, twarda oprawa)
    Terminarz 2026 – Instytut Gość Media (A5, twarda oprawa)
  • Kubek ceramiczny – Dopóki walczysz, jesteś zwycięzcą
    Kubek ceramiczny – Dopóki walczysz, jesteś zwycięzcą
  • IGM
  • Gość Niedzielny
  • Mały Gość
  • Historia Kościoła
  • Gość Extra
  • Wiara
  • KSJ
  • Foto Gość
  • Fundacja Gość Niedzieleny
  • O nas
    • O wydawcy
    • Zespół redakcyjny
    • Sklep
    • Biuro reklamy
    • Prenumerata
    • Fundacja Gościa Niedzielnego
  • DOKUMENTY
    • Regulamin
    • Polityka prywatności
    •  
  • KONTAKT
    • Napisz do nas
    • Znajdź nas
      • Newsletter
        • Zapisz się już dziś!
  • ZNAJDŹ NAS
WERSJA MOBILNA

Copyright © Instytut Gość Media.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zgłoś błąd

 
X
X
X