Mjr Henryk Flame "Bartek", dowódca jednego z najsilniejszych zbrojnych ugrupowań antykomunistycznego po II wojnie światowej , zginął zamordowany przez milicjanta 1 grudnia 1947 r.
W 70. rocznicę śmierci "Bartka" Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach zaprasza na premierowy pokaz filmu „Więzy krwi” w reż. Dariusza Walusiaka, który odbędzie się w Miejskim Domu Kultury w Czechowicach-Dziedzicach (Kino Świt) 1 grudnia o 18.00, przy ul. Niepodległości 42 (wstęp wolny). W wydarzeniu weźmie udział prezes IPN dr Jarosław Szarek.
Program uroczystości:
„Więzy krwi” to opowieść o heroicznej walce i tragicznym losie żołnierzy ze zgrupowania Narodowych Sił Zbrojnych mjr. Henryka Flamego ps. „Bartek”.
Pod jego dowództwem w szczytowym okresie działało ponad 300 dobrze uzbrojonych i umundurowanych żołnierzy. Do akcji najbardziej spektakularnych, a ważnych dla podniesienia stanu ducha, należała defilada oddziałów NSZ 3 maja 1946 r. w Wiśle. Wcześniej opanowane i unieszkodliwione zostały okoliczne posterunki MO. Kilka miesięcy później, po prowokacji agentów Urzędu Bezpieczeństwa, pod pozorem przerzutu oddziałów na Ziemie Zachodnie, większość żołnierzy "Bartka" została wywieziona w kilku transportach i zamordowana. Obecnie pod przewodnictwem prof. Krzysztofa Szwagrzyka trwają intensywne poszukiwania miejsc tych zbrodni. Pierwszą zbiorową mogiłę udało się odkryć na polanie w lasach w Starym Grodkowie. Prowadzone są badania genetyczne związane z identyfikacją odnalezionych szczątków.
Sam "Bartek" w lutym 1947 r. podjął decyzję o ujawnieniu. 1 grudnia 1947 r. w Zabrzegu strzałem w plecy zabił go funkcjonariusz milicji Rudolf Dadak, który nigdy nie został ukarany za tę zbrodnię.