Mieszkańcy Węgierskiej Górki i okolic pamiętali o swoich bohaterskich obrońcach z 1 września 1939 r. i ofiarach totalitaryzmów.
Uroczystości upamiętniające 78. rocznicę wybuchu II wojny światowej i obrony Węgierskiej Górki – zwanej Westerplatte Południa – we wrześniu 1939 r., a także 74. rocznicę stracenia partyzantów w Żabnicy i 71. rocznicę stracenia żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych zgromadziły 1 września przy forcie „Wędrowiec” mieszkańców okolicy i gości. Wszyscy spotkali się najpierw w centrum miejscowości, skąd przeszli do fortu z orkiestrą „Barka” z Żabnicy i Kompanią Reprezentacyjną Straży Granicznej.
Przy forcie Mszę św. polową sprawowali: ks. prałat Stanisław Bogacz z Cięciny, ks. Marek Nieciąg z Ciśca i ks. por. Łukasz Kociołek – kapelan bieszczadzkiego oddziału Straży Granicznej. Ze wszystkimi modlił się ks. płk Kornel Undas z Kościoła ewangelicko-augsburskiego. Po liturgii program artystyczny przedstawili uczniowie z Węgierskiej Górki, odczytano apel poległych, żołnierze oddali salwę honorową, a delegacje złożyły kwiaty pod tablicą pamiątkową.
Wyraź swoją opinię
napisz do redakcji:
gosc@gosc.plpodziel się