- Pragnę zawierzyć Ci cały nasz Kościół rozciągający się od Oświęcimia do Rajczy i od Cieszyna do Inwałdu - mówił bp Roman Pindel w Komorowicach-Obszarach, oddając Matce Bożej diecezję bielsko-żywiecką 13 maja, w 100. rocznicę objawień fatimskich.
Uroczystości zawierzenia diecezji Sercu Maryi towarzyszyła procesja fatimska z figurą Matki Bożej
Urszula Rogólska /Foto Gość
Po homilii bp Roman Pindel odczytał akt zawierzenia diecezji, podkreślając, iż wydarzenie to ma miejsce w setną rocznicę objawień fatimskich i 25. rocznicę powołania diecezji.
Biskup przypominał, że Matka Kościoła od dnia Zesłania Ducha Świętego towarzyszy ludowi Bożemu, dając przykład jak słuchać, zachowywać w sercu, rozważać i wypełniać słowo Pana. - Matko Jezusa i Matko nasza, wejrzyj łaskawie na cały lud naszej diecezji, na wszystkie jej parafie i wszystkie rodziny. Niech Kościół bielsko-żywiecki od tej godziny przyjmie Cię do siebie, na wzór umiłowanego Ucznia, abyś to Ty otoczyła nas swoją Matczyną opieką” - ogłaszał pasterz diecezji. - Niech wszyscy wierni obficie czerpią ze stołu Słowa Bożego i Eucharystii, a każda parafia staje się żywą wspólnotą wiary, która wydaje owoc przez dzieła miłości i miłosierdzia.
Podpisany akt zawierzenia diecezji bielsko-żywieckiej Niepokalanemu Sercu NMP
Urszula Rogólska /Foto Gość
Biskup zawierzył Maryi małżeństwa, dzieci i rodziny, prosząc, by chroniła przed niewiernością i nienawiścią, przed oziębłością i zapomnieniem, przed jakąkolwiek krzywdą czy poniżeniem. Biskup modlił się także za ludzi młodych, narzeczonych i tych, u których rodzi się powołanie do życia kapłańskiego czy zakonnego; wszystkich kapłanów, od neoprezbiterów po seniorów. Szczególnej trosce Maryi oddał osoby samotne, opuszczone, chorych, cierpiących i umierających oraz wszystkich, którzy im towarzyszą i śpieszą z pomocą.
- Nie można nie zawierzyć Tobie tych, którzy najbardziej Twojej pomocy potrzebują, o Matko Miłosierdzia. Wypraszaj nawrócenie grzeszącym, zwłaszcza w sposób zuchwały i notoryczny, by najbardziej zatwardziali grzesznicy uznali swoją winę i pojednali się z Bogiem i ludźmi - mówił biskup. - Szczególnie polecamy tych, którzy utracili nadzieję, zniewolonych i nie znających jeszcze Bożego Miłosierdzia. Pierwsza Uczennico Boskiego Mistrza, wspieraj nas wszystkich w przyjmowaniu Jego Ewangelii, byśmy zawsze byli posłuszni Twojemu orędziu z Kany Galilejskiej: "Uczyńcie wszystko cokolwiek wam powie". Codzienne przyjmowanie panowania naszego Pana i Zbawiciela niech umacnia w nas nadzieję na dzień Jego przyjścia - modlił się biskup.
Dziewczęta z Hażlacha odebrały różaniec dla swojej parafii
Urszula Rogólska /Foto Gość
Akt zawierzenia podpisali: biskup Roman Pindel, ks. Marek Studenski - wikariusz generalny diecezji, siostra Natalia Wałach - przedstawicielka zakonów i wspólnot życia konsekrowanego, Irena Olma - reprezentująca Diecezjalną Radę Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich oraz Lucyna i Robert Habowscy małżeństwo z parafii Matki Bożej Fatimskiej na Obszarach.
W procesji z darami razem z chlebem i winem, delegacja diecezjan przyniosła księgę deklaracji codziennej modlitwy 7700 członków apostolatu "Margaretka" - modlitwy za 1100 kapłanów.
Po Eucharystii, jej uczestnicy przeszli ulicami parafii w procesji fatimskiej, odmówili Różaniec, a po błogosławieństwie bp Roman Pindel i ks. Marek Studenski przekazali przedstawicielom wszystkich parafii różańce na znak jedności Kościoła diecezjalnego, powołanego przez papieża Jana Pawła II.
Każdy mógł także uczcić obecne w parafii relikwie Pastuszków Fatimskich - św. Hiacynty i św. Franciszka Marto - kanonizowanych 13 maja w Fatimie przez papieża Franciszka.
Po uroczystościach w kościele, dla wszystkich przygotowano wojskową grochówkę i żurek, a także wypieki gospodyń z parafii. Wszystkim przygrywała miejscowa orkiestra.
W uroczystości uczestniczyli: Jacek Krywult, prezydenta Bielska-Białej, Jarosław Klimaszewski, przewodniczący bielskiej Rady Miejskiej, oraz parlamentarzyści, przedstawiciele władz wojewódzkich i samorządowych.
Taki różaniec trafił do każdej parafii diecezji
Urszula Rogólska /Foto Gość