W Wielką Sobotę wieczorem bp Roman Pindel przewodniczył w katedrze św. Mikołaja w Bielsku-Białej liturgii Wigilii Paschalnej i procesji rezurekcyjnej.
W Wigilię Paschalną bp Roman Pindel przewodniczył uroczystej liturgii, z udziałem licznie przybyłych do katedry św. Mikołaja wiernych. Wraz z kapłanami parafii katedralnej uczestniczył w uroczystościach także bp senior Tadeusz Rakoczy.
Liturgię Wigilii Paschalnej rozpoczęło poświęcenie ognia i przygotowanie paschału
Alina Świeży-Sobel /Foto Gość
Przed wejściem do świątyni odbyła się liturgia światła, z poświęceniem ognia i przygotowaniem paschału, który diakoni wnieśli do pogrążonej w ciemnościach katedry w procesji. Od paschału wierni zapalali swoje świece...
Światło Chrystusa! - uroczysta procesja w katedrze z tym zawołaniem zatrzymała sie trzykrotnie
Alina Świeży-Sobel /Foto Gość
Po tej procesji rozpoczęła się liturgia Słowa, a po niej - liturgia chrzcielna z poświęceniem wody. Podczas tej części liturgii bp Pindel udzielił chrztu. Dorosły katechumen Joachim przyjął chrzest, założył białą szatę na znak uzyskanej godności dziecka Bożego, a następnie także otrzymał sakrament bierzmowanie. Podczas liturgii Eucharystycznej przystąpił po raz pierwszy do Komunii Świętej. Wszyscy obecni w kościele odnowili też swoje przyrzeczenia chrzcielne.
W Wielką Sobotę bp Roman Pindel udzielił chrztu, Komunii Świętej i bierzmowania dorosłemu katechumenowi
Alina Świeży-Sobel /Foto Gość
W homilii bp Pindel odnosząc się do przesłania wysłuchanych czytań biblijnych i głębokiej symboliki Bożego Słowa i innych znaków tej szczególnej liturgii wskazywał na ich znaczenie dla każdego chrześcijanina. Jak podkreślał, zawierają ważne wezwanie, byśmy pamiętali o nadanej człowiekowi przez Boga godności pierwszego wśród stworzeń i nieustannie zdawali sobie sprawę, że Bóg nas wyzwala i ocala w naszych utrapieniach - i byśmy zawsze oddawali chwałę Bogu.
- Wierzymy, że Zmartwychwstanie Jezusa jest wiarygodnym znakiem pokonania grzechu, śmierci i szatana. Bezpośrednim uzasadnieniem naszej wiary w Zmartwychwstanie jest ukazanie się żywego Jezusa kobietom, które Go znały wcześniej, wiedziały o jego ukrzyżowaniu. Wiedziały tez, że został pochowany w grobie. Teraz mogły Go ujrzeć. Na ich świadectwie i na świadectwie apostołów opiera się nasze głoszenie zbawienia w Jezusie aż do końca tego czasu. Nam pozostaje wierzyć - mówił bp Pindel. - Chcemy wierzyć, aby móc innym głosić, że Chrystus zmartwychwstał i że w Jego imię jest zbawienie dla każdego, kto w Niego uwierzył.
Jak przypominał bp Pindel, człowiek dochodzi do wiary przez katechezę, głoszenie Ewangelii, kerygmat, ale także wyznaje, że Chrystus jest Zbawicielem przez działanie Ducha Świętego.
- Odnawiając dziś nasze przyrzeczenia chrzcielne odnawiamy naszą gotowość do tego, że chcemy żyć jak wdzięczne dzieci Boga: stworzone przez Boga, odkupione przez Jezusa Chrystusa i uświęcane nieustannie przez Ducha Świętego. Dajmy się przekonać przez Słowo Boże, przez znaki liturgiczne i przez Ducha Świętego - apelował kaznodzieja.