Szóstka licealistów tworzy Bielski Ogród Społeczny - miejsce, gdzie każdy będzie mógł uprawiać swoje wymarzone rośliny: kwiaty, warzywa czy też zioła przydatne w kuchni.
Jest ich szóstka. Połączyła ich przyjaźń w Gimnazjum Zgromadzenia Córek Bożej Miłości w Bielsku-Białej. Dziś są uczniami trzech szkół, ale nadal chcą się razem angażować w życie społeczne swojego miasta i... wciągać w aktywne działanie jego mieszkańców. Magdalena Jamka i Michał Bąbol z III LO im. Żeromskiego, Maria Sikora, Daniela Korzeniowska i Maciej Jakubiec z LO ZCBM i Mateusz Gałuszka z V LO włączyli się w działania ogólnopolskiej olimpiady społecznej "Zwolnieni z Teorii" i w jej ramach realizują swój drugi wspólny projekt: tworzą Bielski Ogród Społeczny "Niech powstanie wspólnota".
Drużyny licealistów i studentów uczestniczące w programie, realizują własne projekty społeczne, korzystając z fachowej pomocy portalu zwolnienizteorii.pl. Za zrealizowany w praktyce projekt mogą otrzymać międzynarodowe certyfikaty biznesowe, co tym samym podnosi ich kwalifikacje na rynku pracy.
Bielska szóstka w zeszłym roku realizowała projekt dotyczący zachęty młodych ludzi do udziału w życiu kulturalnym miasta. W tym roku postawili na inny wymiar życia społecznego. - Wszyscy jesteśmy w klasach o profilu z rozszerzeniem biologicznym, więc niejako naturalną koleją rzeczy stało się nasze zaangażowanie w projekt związany z ekologią - mówi Maciej Jakubiec. - Chcemy wyjść naprzeciw osobom, które marzą o kawałku ziemi, na którym mogliby hodować swoje rośliny. Tym samym zależy nam na stworzeniu zielonego miejsca wśród osiedlowych bloków.
Każdy mógl się nauczyć jak stworzyć własną rozsadę
Urszula Rogólska /Foto Gość
Ogród Społeczny będzie miejscem, gdzie każdy będzie mógł uprawiać swoje wymarzone rośliny - kwiaty czy też zioła przydatne w kuchni. Dzięki porozumieniu drużyny ze spółdzielnią mieszkaniową, powstanie on na Osiedlu Karpackim w pobliżu ulicy Doliny Miętusiej, tuż obok placu zabaw. Wielkie otwarcie zaplanowano na połowę maja.
Będzie to miejsce, w którym każda osoba może uprawiać rośliny bez żadnych opłat ani zobowiązań. Każdy zainteresowany otrzyma od młodych wydzielone miejsce w ogrodzie.
- Miejsce to jest współtworzone przez powstałą wspólnotę - razem przeprowadzamy wszelkie większe prace w ogrodzie i razem sprawiamy by był jeszcze lepszym miejscem. Oczywiście nikogo nie zmuszamy aby angażował się w życie grupy, jeżeli jesteś typem samotnika - również serdecznie zapraszamy - dodają licealiści. - Chcemy, żeby teren ogrodu był także miejscem spotkań na łonie natury, pikników, czy spędzenia popołudnia z książką w ręku.
Jak tłumaczy Maciej Jakubiec, w planach jest utworzenie 20 niedużych stanowisk w dwóch wielkich donicach o wymiarach dziewięć metrów na metr osiemdziesiąt. - Jeżeli ilość zgłoszeń przerośnie nasze oczekiwania, zrobimy wszystko by każdy chętny miał możliwość dołączenia do wspólnoty oogrodu - podkreślają twórcy bielskiego pomysłu.
Podobne ogrody udało się już stworzyć m.in. w Katowicach, Krakowie, Wrocławiu czy Szczecinie. Największy w Europie znajduje się w Berlinie.
Wybór nasion roślin, które chcemy mieć na swojej "grządce"
Urszula Rogólska /Foto Gość
Pierwszym krokiem do stworzenia Bielskiego Ogrodu Społecznego, były warsztaty tworzenia rozsad, które licealiści zorganizowali we współpracy z Centrum Ogrodniczym "Szarotka" w Zespole Szkół Ogrodniczych w Bielsku-Białej. Każdy, kto odwiedził bielską szkołę, mógł najpierw wysłuchać krótkiej prelekcji o idei Bielskiego Ogrodu Społecznego, która przedstawiły Daniela Korzeniowska i Maria Sikora, a następnie Michał Bąbol podzielił się swoim doświadczeniem ogrodniczym za pomocą prezentacji multimedialnej.
Po części teoretycznej, przyszedł czas na praktykę - każdy mógł wybrać nasiona ziół, warzyw lub kwiatów, które chciałby hodować na swoim kawałku ziemi. Fachowo instruowani przez Michała, wysiali je do specjalnie przygotowanych doniczek. Teraz będą cierpliwie czekać aż roślinki wykiełkują w ich własnych domach. Część sadzonek udostępni chętnym do tworzenia ogrodu także Centrum Ogrodnicze "Szarotka".
Wszelkie szczegóły o ogrodzie można znaleźć tutaj: https://www.facebook.com/bosnzw/