Nowy numer 46/2018 Archiwum

Pracowita niedziela

Nie odpoczęli w minioną niedzielę strażacy w Beskidach. Wszystkiemu winna wichura.

Zaczęło się w sobotę od powiewów z prędkością 30-40 kilometrów na godzinę. Wieczorem wiatr zaczął przybierać na sile. W porywach przekraczał nawet 110 kilometrów na godzinę. Wichura szalała niemal przez całą noc. Najmocniej dała się we znaki mieszkańcom Bielska-Białej. W mieście zerwała kilka dachów, łamała latarnie uliczne, powaliła wiele drzew. Niektóre upadając uszkadzały parkujące samochody. Przed konarem nie obronił się nawet jeden z wozów bojowych interweniujących strażaków. Na szczęście obyło się bez ofiar w ludziach.

W Bielsku-Białej straż pożarna interweniowała 150 razy. Powalone drzewa zagradzały szlaki komunikacyjne. Ciężki konar spadł na dom opieki „Samarytanin”. Ze skrzydła budynku ewakuowano kilkunastu pensjonariuszy. Uszkodzone drzewo blokowało wyjazd z zajezdni autobusowej. Jedną z ulic w centrum miasta do godzin popołudniowych unieruchomił zrzucony przez wichurę dach, do usunięcia którego niezbędny okazał się ciężki sprzęt. Na szczęście zdarzyło się to w niedzielę, kiedy ruch w centrum miasta jest niewielki. Służby miejskie uważają, że gdyby wichura przyszła w środku tygodnia, w Bielsku-Białej doszłoby do paraliżu komunikacyjnego. Razem ze strażakami i zaniepokojonymi skutkami wichury mieszkańcami był prezydent miasta Jacek Krywult.

Spokojniej było na Żywiecczyźnie. Tutaj skończyło się na kilkunastu interwencjach strażaków, choć wiatr uszkodził kolejową linię trakcyjną w okolicach Zwardonia. Również w okolicach Cieszyna skutki wichury były łagodniejsze. Tutaj strażacy interweniowali czterdzieści razy. W tej części regionu wiatr uszkodził linię energetyczną. Bez prądu pozostawało przez jakiś czas ponad tysiąc mieszkańców.

« 1 »

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy