Ulica Startowa 16 w Bielsku-Białej - tu zaczęli Wielki Post KSM-owicze, rzesza mieszkańców Cygańskiego Lasu, studenci i pracownicy pobliskiej Akademii Techniczno-Humanistycznej.
Przy bielskiej ulicy Startowej 16, znajduje się salwatoriańska parafia NMP Królowej Świata w Cygańskim Lesie. Ten adres nabrał szczególnej wymowy dla uczestników Mszy św., na którą w Środę Popielcową wieczorem, zaprosili młodzi z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży razem ze swoim duszpasterzem ks. Wojciechem Palem i ks. Pawłem Radziejewskim - duszpasterzem salwatoriańskich grup młodzieżowych "Bagno" i "Bagienko".
"Ostatnia Msza św. w mieście w Środę Popielcową" - tak zapraszali na Eucharystię o godz. 20.30, która pomaga "wystartować" w Wielki Post w najlepszy z możliwych sposobów. Myśleli zwłaszcza o studentach pobliskiej ATH i pracujących, którzy nie mieli szans zdążyć na wcześniejsze Msze św. Ich obawy czy ktoś poza nimi będzie na liturgii, szybko się rozwiały! O 20.30 kościół był niemal pełen ludzi w każdym wieku!
Młodzi z KSM przygotowali liturgię Słowa, zaś schola z Cygańskiego Lasu wielkopostne śpiewy a capella. Do modlitwy wiernych mógł włączyć się każdy uczestnik Mszy św, zapisując swoje intencje na kartkach. Głośno odczytywali je członkowie scholi. W czasie Mszy św. zebrano ofiarę na rzecz sióstr klarysek od Wieczystej Adoracji z Kęt, potrzebujących wsparcia dla ich klasztoru.
Schola z Cygańskiego Lasu prowadziła wielkopostne śpiewy a capella
Urszula Rogólska /Foto Gość
- Cygański Las nie jest metropolia, więc pewnie i trafić tu nie było łatwo - żartował ks. Tadeusz Słonina SDS, proboszcz parafii witając wszystkich. - Cieszę się na to nasze wspólne spotkanie z młodzieżą z KSM, cieszę się, że spotykamy się w czasie, kiedy Chrystus po raz kolejny daje nam szansę przeżywania Wielkiego Postu, szansę powrotu do Niego. Żyjemy nadzieją, że tak jak w historii z Synem Marnotrawnym, wychodzi naprzeciwko z otwartymi ramionami i mówi: "Synu, wróciłeś! Tak czekałem...!".
W homilii ks. Wojciech Pal zwrócił uwagę na kilka symboli związanych z dniem, który zgromadził wszystkich w Cygańskim Lesie. Wielki Post - 40 dni - ta liczba nie wynika z ludzkiej kalkulacji, ale faktu, że sam Bóg pościł 40 dni.
Schyłek pierwszego dnia Wielkiego Postu AD 2017 stał się okazją do refleksji na temat podjętych postanowień, zobowiązań, wyrzeczeń, a także rachunku sumienia - codziennej praktyki KSM-owiczów.
Ks. Wojciech Pal (z lewej) i ks. Paweł Radziejewski SDS sprawowali w Bielsku-Białej ostatnią Mszę św. w mieście w Środę Popielcową
Urszula Rogólska /Foto Gość
- Słyszeliśmy dziś w Ewangelii słowa Jezusa o obłudnikach. Na koniec tego dnia zadajmy sobie pytanie: czy pościmy i jak pościmy? Czy rozmawialiśmy o naszym poście z Bogiem? Czy działamy na własną rękę - jest postanowienie, nie ma w nim Boga? Bóg widzi w ukryciu, widzi to, co ukryte w człowieku, zna nasze motywacje...
Ks. Pal zachęcił, by wielki Post stał się czasem radosnego przygotowania do Świąt Wielkanocnych - Ten czas nie kończy się na krzyżu. Kończy go Rezurekcja - uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego! To trochę taki hardcore - bo patrzymy na krzyż z rozjaśnioną twarzą,bo patrzymy nie na miejsce porażki, ale symbol zwycięstwa! Życzę wam, żebyście byli dla innych w tym czasie świecącym przykładem wiary dla innych. Jeśli coś ci nie wyjdzie, poszukaj tego, co się udało, przypomnij sobie o tym wieczorze: jestem tu, chcę zacząć od Mszy św., od spotkania z Nim.
Duszpasterz odwołał się także do symboliki popiołu i przypomniał słowa papieża Franciszka, który podkreślał, że chrześcijanin ma podtrzymywać ogień, a nie adorować popiół. Na koniec przypomniał raz jeszcze adres pod którym spotkali się uczestnicy tej Eucharystii - Startowa 16.
Obrzęd posypywania głów popiołem na Mszy św. z Katolickim Stowarzyszeniem Młodzieży
Urszula Rogólska /Foto Gość
- W zeszłym roku 2016, przeżywaliśmy Rok Miłosierdzia, ale w ogłaszającego go bulli, papież Franciszek pisze wyraźnie, by najbliższe LATA były związane z miłosierdziem. Nie rok. Lata - zaznaczył ks. Pal, przywołując także Słowo Boże o stworzeniu człowieka na obraz i podobieństwo Boga i ewangeliczne wezwanie: "Bądźcie więc wy doskonali jak doskonały jest wasz Ojciec w niebie". - Nasz Bóg jest miłosierny. I to tego wzywa także nas... - mówił duszpasterz.
Na zakończenie spotkania duszpasterze młodych zaprosili do poznawania prowadzonych przez nich wspólnot. Ks. Paweł Radziejewski zachęcił - zwłaszcza studentów - do udziału w niedzielnej Eucharystii o 19.15 i czwartkowych spotkaniach grupy "Bagno" o o 19.00.