"Akatyst" znaczy: "bez siadania, na stojąco". Muzycy Szkoły Ewangelizacji Cyryl i Metody zaprosili do adwentowego uczczenia Matki Bożej podczas wyjątkowego nabożeństwa bizantyjskiego.
Matka Boża Wspomożenie Wiernych od kilku miesięcy jest współpatronką Szkoły Ewangelizacji Cyryl i Metody. Na zakończenie Adwentu nie mogło zabraknąć specjalnego, wspólnotowego nabożeństwa ku Jej czci.
Przed ołtarzem kościoła św. Pawła na osiedlu Polskich Skrzydeł, tuż obok ikony patronów świętych Cyryla i Metodego, ustawiono ikonę Matki Bożej Jasnogórskiej.
Następnie muzycy wspólnoty z uwielbieniowego zespołu "Tehillah", razem z pasterzem SECiM ks. Przemysławem Sawą, poprowadzili nabożeństwo bizantyjskie z odśpiewaniem "Akatystu ku czci Najświętszej Bogurodzicy".
Akatyst ten, to najstarszy hymn maryjny. Jego autorstwo przypisuje się Romanowi Melodosowi, żyjącemu najprawdopodobniej w V-VI wieku.
Ks. Przemysław Sawa przed ikoną Matki Bożej
Urszula Rogólska /Foto Gość
Tekst przedstawia udział Matki Bożej w ziemskim życiu Jezusa i Jego Kościele.
Śpiewaną modlitwę rozpoczęło okadzenie ikony, ołtarza i kościoła. Akatyst składa się z 24 strof, - na przemian: kondakionów i ikosów. Kondakiony kończy się słowem "Alleluja", a ikosy - "Witaj, Oblubienico dziewicza".
- Akatyst ten nie jest jedynym ku czci Matki Bożej. Pokazuje związek Jezusa z Maryją, ale nie mówi o samej Maryi. W kolejnych strofach powtarzamy "Raduj się tym, co uczynił Tobie" i przywołujemy historię Zbawienia - mówił ks. Przemysław Sawa. - Matka rozmawia z Synem Bożym i nas zaprasza do dialogu z Nim. Obecność Maryi w duchowości jest ważna, ale nie wolno jej oddzielać od Jezusa. Nie wolno jej przeciwstawiać Jezusowi. Wzywajmy Jej wstawiennictwa patrząc na Jezusa, klękając razem z Nią przed Jezusem.
W najbliższą środę, 28 grudnia, we wspólnocie SECiM będzie można przyjąć szkaplerz Matki Bożej. Osoby, które chciałyby dołączyć do tego grona, mogą skontaktować się z biurem SECiM, czynnym od poniedziałku do piątku od 9.00 do 17.00 - tel. 691 200 303, e-mail: biuro@secim.pl.