Formacją księży i kleryków oraz muzyką kościelną zajmą się pasterze naszej diecezji.
Podczas ostatniego zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski wybrano nowych członków rad i zespołów, działających w gremium biskupim. Bp Roman Pindel został zasilił skład Komisji Duchowieństwa. Przewodniczy jej abp Wojciech Polak. W skład komisji wchodzi ośmiu biskupów, wspomaganych przez kolejnych ośmiu księży, pełniących rolę konsultorów, czyli doradców. Komisja zajmuje się kwestiami związanymi z formacją duchową księży oraz kleryków w seminariach diecezjalnych i zakonnych. Ordynariusz bielsko-żywiecki będzie służył komisji doświadczeniem, które zdobył, pełniąc przez wiele lat posługę ojca duchownego oraz rektora Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie. Bp Roman Pindel jest także członkiem Zespołu do spraw Ruchów Intronizacyjnych oraz Sekcji Biblijnej Rady Naukowej Konferencji Episkopatu Polski. Pełni również funkcję współprzewodniczącego Zespołu do spraw Kontaktów ze Wspólnotą Kościelną Ewangelicko-Augsburską.
Bp Piotr Greger został wybrany na przewodniczącego Podkomisji do spraw Muzyki Kościelnej. Jest ona częścią Komisji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, która zajmuje się kwestiami związanymi z liturgią, służbą liturgiczną ołtarza oraz sztuką kościelną.
− Przed podkomisją stoi zadanie uporządkowania kwestii związanych z muzyką w kościele, a także opracowanie strony muzycznej polskiego tłumaczenia nowego Mszału Rzymskiego − mówi bp Piotr Greger. Komisja odpowiada także za formację organistów, scholi i chórów oraz działalność kościelnych szkół muzycznych. W pracach będzie mu pomagać pięciu księży - pracowników naukowych i muzykologów z całej Polski. Podkomisją kierował do tej pory bp senior Stefan Cichy, który ustąpił ze stanowiska ze względu na wiek i stan zdrowia. Bp Greger, podobnie jak bp Pindel, jest również członkiem Zespołu do spraw Ruchów Intronizacyjnych. To gremium ma zakończyć swoją działalność ze względu na zaplanowany na listopad tego roku Jubileuszowy Akt Przyjęcia Jezusa za Króla i Pana, stanowiący uwieńczenie działalności Zespołu.
Nominacje biskupów Kościoła bielsko-żywieckiego uświadamiają wiernym, iż mają oni obowiązki pasterskie nie tylko w diecezji, ale również na forum Konferencji Episkopatu Polski. Praca w komisjach ma charakter kadencyjny. Kadencja trwa pięć lat, a daną funkcję można pełnić nie dłużej niż przez dwie kadencje.