Msza Święta w górskiej kaplicy oraz prezentacja szkół były głównymi punktami pierwszego rajdu szkół katolickich z terenu diecezji bielsko-żywieckiej. Wzięli w nim udział uczniowie szkół podstawowych.
Około 400 uczniów z katolickich szkół podstawowych z naszej diecezji wyruszyło na górskie szlaki. Wraz ze swymi nauczycielami dotarli na Groń Jana Pawła II.
Tutaj Eucharystii, sprawowanej dla nich przez księży-katechetów, z dyrektorem wydziału katechetycznego kurii, wikariuszem generalnym ks. dr. Markiem Studenskim i ks. dr. Andrzejem Abdank-Kozubskim z zarządu stowarzyszenia "Dziedzictwo św. Jana Sarkandra", przewodniczył bp Roman Pindel, pomysłodawca turystycznej szkolnej integracji.
Mszy Świętej przewodniczył bp Roman Pindel, pomysłodawca szkolnej górskiej wyprawy
Alina Świeży-Sobel /Foto Gość
Rajd odbywał się pod hasłem: "W górach bliżej...", a uczestniczyły w nim grupy uczniów i nauczycieli placówek prowadzonych przez Stowarzyszenie Przyjaciół Szkół Katolickich w andrychowskiej Brzezince i Rychwałdku, a także z bielskiej szkoły Katolickiego Towarzystwa Kulturalnego, SP im. Świętej Rodziny "Dziedzictwa św. Jana Sarkandra" z Cieszyna i niepublicznej SP im. kard. Wyszyńskiego z Żywca. Wszystkich serdecznie powitał budowniczy kaplicy Stefan Jakubowski.
- Jesteśmy tutaj dla wspólnego uczczenia 1050. rocznicy chrztu Polski, ale także po to, żeby lepiej się poznać - mówiła Agata Nizińska, dyrektor SP im. Św. Antoniego z Padwy w Brzezince. - Mamy różne podmioty prowadzące i spotkaliśmy się po raz pierwszy jako wspólnota działająca w jednej diecezji, wraz z biskupem...
Przed kaplica zebrało się około 400 uczniów i ich opiekunów
Alina Świeży-Sobel /Foto Gość
- Jesteśmy na górze, która stosunkowo niedawno otrzymała nazwę Groń Jana Pawła II. Staraniem dobrych ludzi mamy ten szczyt dedykowany papieżowi, który jako mały chłopiec pewnie wielokrotnie z Wadowic docierał tutaj - mówił bp Pindel. Wskazywał też, że Bóg jest bardziej obecny, bliski i przemawia na szczytach: na Synaju czy Górze Błogosławieństw. - Dlatego ludzie stawiają w górach kapliczki, a tu, na Groniu, staraniem Stefana Jakubowskiego, jego żony i innych osób powstała duża kaplica - dodawał bp Pindel, zachęcając uczniów, by pamiętali, że warto wejść wyżej, zachwycić się pięknem stworzenia i odnieść to wszystko do Boga. Jak podkreślał, to spotkanie jest też zachętą, by uczniowie pod opieką swoich nauczycieli uczyli się takiego stylu życia, w którym jest miejsce na wypoczynek i aktywny tryb życia. Sam dał przykład, wędrując pieszo na beskidzki Groń Jana Pawła II.
- Baaardzo nam się tu podoba i chętnie wybierzemy się następny rajd - mówili zgodnie: Kornelia, Igor, Szymon, Kacper, Konrad i Filip i Antek - szóstoklasiści z żywieckiej SP im. kard. Stefana Wyszyńskiego.
Poczęstunek przygotowali gospodarze schroniska PTTK "Leskowiec", pod przewodnictwem Haliny Lizak.