Bramy Miłosierdzia w katedrze św. Mikołaja w Bielsku-Białej, kościele św. Macieja w Andrychowie i Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Skoczowie były celem trzech pielgrzymek diecezjan bielsko-żywieckich.
Pielgrzymowaniu do Bielska-Białej - które zbiegło się z rocznicą poświęcenia kościoła katedralnego - przewodniczył bp Roman Pindel. Przez Bramę Miłosierdzia w Skoczowie wierni przeszli z biskupem seniorem Tadeuszem Rakoczym, a w Andrychowie - z biskupem Piotrem Gregerem.
- Chcemy iść za zachętą papieża Franciszka. który przewidział także i Bramę Miłosierdzia, i pielgrzymkę w jubileuszowym roku miłosierdzia - mówił bp Pindel, rozpoczynając Eucharystię.
W homilii bp Roman Pindel podkreślił znaczenie rytuału przejścia w wielu religiach i społecznościach. Takie przejście obejmuje trzy fazy - fazę separacji, odejścia od tego co było, później okres przejściowy i wreszcie trzecią - fazę integracji czy też włączenia się w nowa grupę, nowy stan. Proces ten towarzyszy także pielgrzymce do kościoła jubileuszowego.
- Wchodząc w drzwi święte, kiedy chcemy wyprosić łaskę, musimy opuścić tych, którzy nie ufają Bożemu Miłosierdziu, musimy opuścić tych, którzy pozostają w swoich grzechach albo w przywiązaniu do grzechu - mówił bp Pindel. - Jeżeli chcemy uzyskać odpust, staramy się nie tylko o sakramentalną spowiedź i pojednanie z Bogiem, ale także o uwolnienie od wszelkiego przywiązania, choćby do najmniejszego grzechu.
Biskup zachęcił także do dziękczynienia za cały jubileuszowy rok miłosierdzia i jego owoce: - Te w naszych sercach, ale także grupy, które powstały, dzieła, które rozpoczęły swoją działalność, nawrócenia, które się dokonały.
Na zakończenie liturgii wierni uczestniczyli w nabożeństwie do Bożego Miłosierdzia przed Najświętszym Sakramentem.
W październiku odbędą się pielgrzymki do pozostałych trzech Bram Miłosierdzia w kościołach jubileuszowych: św. Marii Magdaleny w Cieszynie, św. Maksymiliana w Oświęcimiu i konkatedry Narodzenia NMP Żywcu.