Bp Piotr Greger spotkał się z uczestnikami rekolekcji oazowych. Odpowiadając na ich pytania wspominał swój pobyt na turnusie w Krościenku, który prowadził twórca ruchu Światło Życie.
− Był człowiekiem wymagającym od siebie i od innych − mówił biskup pomocniczy bielsko-żywiecki. − Nasze rekolekcje zaczęły się od tego, że synchronizowaliśmy nasze zegarki z jego zegarkiem. Punktualność liczyła się nade wszystko.
− Ksiądz Blachnicki był „szpindlikorzem” − mówił dalej. − Na Śląsku tak mówi się o człowieku drobiazgowym, szukającym nieraz dziury w całym. Ksiądz Franciszek wychodził z założenia, że diabeł tkwi w szczegółach i dlatego trzeba o nie dbać.
W pierwszej połowie lipca w Czernichowie trwają rekolekcje pierwszego stopnia ruchu Światło Życie. Bierze w nich udział 54 uczestników z całej diecezji. Rekolekcje prowadzi ks. Grzegorz Pasternak. Pomagają mu klerycy i kilkunastoosobowa grupa animatorów. Oazowicze mieszkają w budynku szkoły, o kilka kroków od parafialnego kościoła Matki Bożej Częstochowskiej.
− Zaprosiliśmy księdza biskupa, by wysłuchać jego świadectwa udziału w ruchu − wyjaśnia ks. Pasternak. Dodaje jeszcze, że wcześniej przygotowano pytania dla księdza biskupa. Kilka dodatkowych pytań młodzież zadała także na zakończenie spotkania. Oazowicze ciekawi byli ulubionej piosenki biskupa pomocniczego.
Bp Geger wspominał swoje spotkanie z ks. Blachnickim. Ks. Jacek Pędziwiatr /Foto Gość − Stawiam na „Zwiastunom z gór” − wyznał bp Greger, wyjaśniając, że kilka razy uczestniczył w rekolekcjach, odbywających się w Istebnej, w warunkach trudnych dziś do przyjęcia. − Mieszkaliśmy w wieloosobowych izbach, myliśmy się w zimnej wodzie z potoku i cały dzień przebywaliśmy na podwórzu albo, przy złej pogodzie, w stodole tutaj spożywaliśmy posiłki, uczestniczyliśmy w Eucharystii i słuchaliśmy konferencji. W tamtych czasach, w latach 80. nie było mowy o zorganizowaniu rekolekcji w budynku szkolnym. Groziły za to surowe konsekwencje − przypomniał biskup.
Na zakończenie wizyty w Czernichowie oazowicze wręczyli mu pamiątkową koszulkę. Po błogosławieństwie ksiądz biskup zaprosił młodzież do udziału w diecezjalnym dniu wspólnoty wszystkich grup, uczestniczących w rekolekcjach wakacyjnych. Wspólną modlitwę, połączoną z dzieleniem się świadectwami wiary i doświadczeniami rekolekcji zaplanowano na czwartek 14 lipca w kościele św. Pawła, w Bielsku-Białej na Osiedlu Polskich Skrzydeł.
Ks. Franciszek Blachnicki jest twórcą między innymi Ruchu Światło Życie oraz Krucjaty Wyzwolenia Człowieka, kandydatem na ołtarze, krzewicielem pobożności w znacznej mierze opartej na życiu i ideałach św. Maksymiliana.