Blisko tysiąc pątników z różnych stron Polski modliło się przed wizerunkiem MB Rychwałdzkiej. Byli to podopieczni z rodzinami, pracownicy i wolontariusze Fundacji im. Brata Alberta, uczestniczący w 24. ogólnopolskiej pielgrzymce tej fundacji.
Do Rychwałdu przybyli z 30 placówek prowadzonych przez fundację, m.in. z Torunia, Łodzi, Rzeszowa i Wrocławia, a także z głównego ośrodka w Radwanowicach pod Krakowem.
Na ich czele stał ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, w 1987 r. współzałożyciel, a dziś także prezes wielkiego dzieła miłosierdzia, jakim jest Fundacja im. Brata Alberta. Fundacja prowadzi na terenie całej Polski różnorodne formy pomocy dla osób niepełnosprawnych.
Modlitwie pielgrzymów przewodniczył bp Roman Pindel, a Mszę Świętą przy polowym ołtarzu koncelebrowali także m.in. kustosz
Za gościnne przyjęcie pątników dziękował ks. dr Tadeusz Isakowicz-Zaleski
Alina Świeży-Sobel /Foto Gość
rychwałdzkiego sanktuarium Matki Bożej o. Bogdan Kocańda OFMConv, a także ks. dr Henryk Zątek, proboszcz parafii św. Marcina w Jawiszowicach. W tej parafii przy współpracy z fundacją powstały już warsztaty terapii zajęciowej oraz świetlica terapeutyczna dla dzieci niepełnosprawnych.
Jak przypominał ks. prezes Isakowicz-Zaleski, wyrazem uznania dla zasług ks. Zątka i jego osobistego zaangażowania w pomoc ludziom niepełnosprawnym był przyznany mu w ubiegłym roku Medal św. Brata Alberta.
Bp Roman Pindel wspominał swoją wieloletnią znajomość z ks. Isakowiczem-Zaleskim,
W pielgrzymce Fundacji im. Brata Alberta wzięło udział blisko tysiąc pielgrzymów
Alina Świeży-Sobel /Foto Gość
seminaryjnym kolegą rocznikowym, i pierwsze wizyty w Radwanowicach.
- Potem pracowała tam moja siostra, a ks. Tadeusz, pamiętam, od samego początku był bardzo dumny, że pojawiały się prawdziwe talenty wśród was - mówił do uczestników pielgrzymki bp Pindel, nawiązując do obrazów powstających podczas terapii. Wskazywał przy tym na obraz MB Rychwałdzkiej i na ewangeliczny obraz Maryi, która posłuszna słowu Boga stała się Matką całej ludzkości.
- My wszyscy jesteśmy dziećmi Maryi. Posłuszni jak Ona, też otrzymamy stokrotnie więcej - mówił bp Pindel, a chwilę później w długiej procesji delegacji z darami odbierał wizerunki
Z pielgrzymami z Jawiszowic przybył także ks. kan. Henryk Zątek, odznaczony Medalem św. Brata Alberta za działalność na rzecz niepełnosprawnych
Alina Świeży-Sobel /Foto Gość
Matki Bożej i Brata Alberta, wykonane przez osoby niepełnosprawne podczas zajęć terapeutycznych w ośrodkach Fundacji im. Brata Alberta.
Jak podkreślał ks. Isakowicz-Zaleski, tegoroczne pielgrzymowanie do Rychwałdu jest też okazją, by podziękować Bogu za dar beatyfikacji urodzonego w sąsiedniej Łękawicy o. Michała Tomaszka, który w swojej franciszkańskiej posłudze również był szczególnie otwarty na osoby niepełnosprawne. - Jako środowisko osób niepełnosprawnych - obok św. Brata Alberta - mamy teraz w niebie kolejnego patrona: bł. o. Michała - dodawał ks. Isakowicz.
W liturgii przy polowym ołtarzu na dziedzińcu rychwałdzkiego sanktuarium wziął udział także dziecięcy chór "Śpiewające jeziora"z Przeciszowa, który zaśpiewał pod dyrekcją Urszuli Daczyńskiej.