17 maja odbędzie się pogrzeb znanej śpiewaczki operowej Marii Vardi-Morbitzerowej. Odeszła 11 maja w Krakowie w wieku 103 lat.
Artystka występowała przed wojną w Zakopanem i Krakowie, po wojnie zaś na scenach operowych Krakowa i Śląska. Koronną partią artystki była aria Butterfly z opery "Madame Butterfly" Pucciniego. "Wspaniała partnerka na scenie. Zawsze przygotowana, obowiązkowa, zawsze uczynna, ciepła poza sceną, niezwykle towarzyska, pełna humoru i dowcipu, przy tym bardzo gościnna" - wspominał znany tenor Bogdan Paprocki (1919-2010).
Urodziła się 30 kwietnia 1913 r. w Bystrej Śląskiej (koło Bielska). Pochodziła z rodziny Twardych, kultywującej tradycje muzyczne. Studia muzyczne odbywała w Krakowie, w Konserwatorium Towarzystwa Muzycznego. Pierwszym pedagogiem Marii Vardi (taki obrała sobie pseudonim artystyczny) była słynna śpiewaczka Helena Zboińska-Ruszkowska (1877-1948).
- Debiut sceniczny młodej sopranistki odbył się w Zakopanem. W 1936 r. wzięła tu udział w spektaklach "Verbum nobile" i "Widm" Stanisława Moniuszki. Wcześniej jednak, w 1934 r., śpiewała w estradowym wykonaniu "Stabat Mater" Luigi Boccheriniego. Przedwojenne krakowskie lata Marii Vardi to koncerty i występy radiowe (często z jej panią profesor) w tym mieście. W Krakowie artystka spędziła również lata okupacji niemieckiej. Śpiewała dość często, ale wyłącznie na koncertach dla Polaków. Słynne były wówczas domowe koncerty u Morbitzerów przy ul. Wrzesińskiej - powiedział Jacek Chodorowski, krakowski publicysta muzyczny.
Po zakończeniu wojny została członkiem Towarzystwa Operowego w Krakowie (jego dyrektorem był znany dyrygent Walerian Bierdiajew). Wraz z tym zespołem śpiewała w latach 1946-1948, m.in. premiery "Madame Butterfly" Pucciniego, "Fausta" Gounoda, "Strasznego dworu" i "Verbum nobile" Moniuszki oraz "Pajaców" Leoncavalla.
- 1 września 1949 r. śpiewaczka została zaangażowana do Opery Śląskiej, czołowej wtedy sceny operowej w kraju. Jej solistką pozostawała przez kolejnych 17 lat. Na tej scenie stworzyła szereg znakomitych kreacji wokalno-aktorskich. Jej repertuar operowy obejmuje ogółem około 30 głównych partii od Mozarta po Gablenza i Różyckiego. Była oceniana bardzo wysoko przez krytykę muzyczną i lubiana przez partnerów scenicznych - powiedział J. Chodorowski.
W latach 1961-1973 wykładała wokalistykę na Akademii Muzycznej w Katowicach. Cały czas mieszkała jednak na stałe w Krakowie.
Pogrzeb Marii Vardi-Morbitzerowej rozpocznie się we wtorek 17 maja o 13.40 w kościele Zmartwychwstania Pańskiego na cmentarzu Rakowickim w Krakowie.