W piątek, na pierwsze w tym roku czuwanie, do hałcnowskiego sanktuarium dotrą Znaki Miłosierdzia. Nazajutrz w sanktuarium zagości blisko dwa tysiące pątników, ruszających pieszo do Łagiewnik.
Kościół Hałcnowski nie pomieści nawet części z nich. Mszę św. na rozpoczęcie wędrówki tradycyjnie odprawi się na ołtarzu polowym. Tym razem pielgrzymów i księży czeka niespodzianka. W ostatnich tygodniach na placu przykościelnym zbudowany sporych rozmiarów ołtarz polowy. Właściwie jest to posadowione na drewnianej konstrukcji zadaszenie na podwyższeniu. Można pod nim ustawić ponad sto krzeseł dla księży i ministrantów. Zadaszenie nie jest samodzielną budowlą. Dostawiono je do istniejącego ołtarza polowego, z dwoma skrzydłami wąski arkad przystawiony do owalnej niszy z kamienną repliką figury Matki Bożej Hałcnowskiej. Do tej pory pod skromnym daszkiem mogli się zmieścić tylko przewodniczący liturgii i co najwyżej kilkunastu koncelebransów.
− Projekt budowli zatwierdził miejski konserwator zabytków − wyjaśnia kustosz sanktuarium, ks. prałat Stanisław Morawa. − Wydał też czasowe pozwolenie na jego realizację. Chcielibyśmy, żeby rozbudowany ołtarz polowy pozostał na placu przykościelnym co najmniej do roku 2018, kiedy sanktuarium świętować będzie ćwierćwiecze koronacji łaskami słynącego wizerunku Matki Bożej Bolesnej.
Widok na sanktuarium z ołtarza polowego.
Ks. Jacek Pędziwiatr /Foto Gość
Ołtarz polowy przyda się nie tylko na wyjście łagiewnickiej pielgrzymki i kolejne czuwania, odprawiane w ostatnie piątki miesiąca. Zbudowano go głównie z myślą o obchodach głównego odpustu hałcnowskiego 2 lipca tego roku. Wówczas tutejszy kościół, jako pierwszy w diecezji, zostanie oficjalnie ogłoszony Bazyliką Mniejszą.
− Na uroczystościach z tym związanych spodziewamy się biskupów z naszej i sąsiednich metropolii, wraz z kapłanami i co najmniej trzema tysiącami wiernych − mówi ks. Morawa.
Samochód-kaplica przyjedzie do Hałcnowa w piątek po południu. Ks. Jacek Pędziwiatr /Foto Gość Znaki Miłosierdzia zostaną przywiezione do Hałcnowa w piątek 29 kwietnia po południu. Powitalnej Mszy św. o godz. 17:00 przewodniczyć będzie bp Roman Pindel. Po niej rozpocznie się tradycyjne czuwanie z różańcem i kolejną Mszą św. o godz. 20:00. Wieczorem młodzież odprawi Drogę Światła, o 22:00 zaplanowano Mszę św. z udziałem księży rodaków oraz kapłanów pochodzących z Hałcnowa. Nazajutrz przed południem obraz i relikwie zostaną przeniesione z kościoła na ołtarz polowy, gdzie zostanie odprawiona Msza św. dla łagiewnickich pątników. Po południu Znaki Miłosierdzia pojadą do parafii Opatrzności Bożej w Bielsku-Białej. Stąd samochód kaplica przewiezie je do kaplicy sióstr serafitek w Hałcnowie. Obraz i relikwie wyruszą do kolejnych parafii już po zakończeniu pieszej pielgrzymki do Łagiewnik.