Jak co roku, w Niedzielę Palmową, młodzież na całym świecie spotka się w swoich kościołach katedralnych, razem ze swoimi biskupami na "małym" – lokalnym – świętowaniu Światowego Dnia Młodzieży.
To już ostatni przystanek przed lipcowymi Światowymi Dniami Młodzieży. W Niedzielę Palmową 20 marca, młody Kościół bielsko-żywiecki spotka się w katedrze św. Mikołaja w Bielsku-Białej – w jedności z papieżem Franciszkiem i młodzieżą całego świata.
Jak co roku, młodzież na całym świecie spotka się w swoich kościołach katedralnych na lokalnym świętowaniu Światowych Dni Młodzieży. W tym roku będzie ono wyjątkowe, bo jest już także oczekiwaniem na wielkie święto młodych, które w lipcu odbędzie się w Polsce: najpierw – od 19 do 25 lipca w diecezjach, a następnie do 31 lipca w Krakowie, z papieżem Franciszkiem. Towarzysza mu słowa z Ewangelii św. Mateusza: "Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią".
Świętowanie w Niedzielę Palmową rozpocznie się tradycyjnie o godzinie 13.30 przed kościołem Trójcy Przenajświętszej w Bielsku-Białej, skąd procesja z plamami przejdzie do pobliskiej katedry św. Mikołaja, gdzie młodzi będą uczestniczyć w uroczystej Mszy św. pod przewodnictwem biskupa Romana Pindla.
Palmy - i te mniejsze i całkiem pokaźne - towarzyszą spotkaniom młodych w katedrze w Niedzielę Palmową
Urszula Rogólska /Foto Gość
– Serdecznie zapraszamy młodych z całej diecezji, z palmami, w strojach regionalnych. Chcemy, by ten dzień był przede wszystkim przygotowaniem modlitewnym do ŚDM, mocnym przylgnięciem do Jezusa Miłosiernego, do Jego obecności w Eucharystii. Bez tego każde nasze działanie, każda aktywność – choć bardzo konieczne przy organizacji takiego przedsięwzięcia – utraci swój prawdziwy sens – mówi ks. Piotr Hoffmann, diecezjalny duszpasterz młodzieży.
W czasie Mszy św. będzie można złożyć ofiarę na "Bilet dla Brata" - akcji, dzięki której do Krakowa będzie mogła przyjechać młodzież zza naszej wschodniej granicy, m.in. z Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Gruzji, Kazachstanu, Kirgistanu, Litwy, Mołdawii, Rosji, Tadżykistanu, Turkmenistanu, Ukrainy i Uzbekistanu.
Po Mszy będzie można zakupić gadżety związane z ŚDM oraz posilić się wojskową grochówką.
Jak co roku młodzi znowu spotkają sie w katedrze św. Mikołaja
Urszula Rogólska /Foto Gość
Podczas uroczystości po raz pierwszy zaśpiewa rodzący się diecezjalny chór ŚDM, który pracuje także nad oprawą muzyczną lipcowego świętowania w rożnych częściach naszej diecezji.
Po raz pierwszy wokaliści-amatorzy spotkali się od 11 do 13 marca w Istebnej. Przyjechali z różnych wspólnot, stowarzyszeń, indywidualnie. Na razie jest ich trzydziestka, ale drzwi są szeroko otwarte! Warsztaty ze śpiewu wielogłosowego poprowadzili dla nich muzycy zespołu "Siewcy Lednicy" – współautorzy "Pieśni Pielgrzyma na ŚDM", którego także uczyli się uczestnicy zajęć.
– Światowe Dni Młodzieży potrafią rozkręcić wiele talentów. To, co proponujemy, jest próbą ich odkrywania. Mamy swoje marzenia, pragnienia, ale prowadzi nas Duch Święty i zrobimy wszystko, czego On chce. Pierwsze efekty naszych poszukiwań – w katedrze św. Mikołaja podczas uroczystej Mszy św. z udziałem młodzieży diecezji. To kolejny etap naszych przygotowań do lipcowego spotkania w Krakowie – mówi ks. Grzegorz Strządała, który organizuje diecezjalny chór i orkiestrę ŚDM. – To był też czas takiego mocnego doświadczania Bożego miłosierdzia - dodaje ks. Strządała. – Nieodłączną częścią warsztatów była modlitwa. Słowo „Hosanna”, razem z treścią orędzia Bożego Miłosierdzia dotykało głębi naszych serc. Bo o takie poruszenie chodzi też w śpiewie wielogłosowym.
Kolejne warsztaty – od 22 do 24 kwietnia. Formularz zapisów TUTAJ.
A jak było w ubiegłym roku w Niedzielę Palmową? Obejrzyjcie zdjęcia w naszej galerii.