Nowy numer 32/2022 Archiwum

Relikwie franciszkanów na wyspie tyberyjskiej

Obradująca w Centrum św. Maksymiliana w Harmężach k. Oświęcimia kapituła krakowskiej prowincji św. Antoniego z Padwy i bł. Jakuba Strzemię wybrała nowy zarząd.

W jego skład wchodzą ojcowie: Roman Banasik, Kazimierz Malinowski, Zbigniew Kubit, Paweł Dybka, Piotr Stanisławczyk, Mariusz Kozioł i Robert Kiełtyka.

W piątek 11 marca, podczas porannej Eucharystii inaugurującej kolejny dzień obrad kapituły, nowo wybrany prowincjał przekazał uczestniczącemu we franciszkańskim spotkaniu generałowi o. Marco Tasca sandały o. Michała Tomaszka i koszulę o. Zbigniewa Strzałkowskiego oraz kielich i ornat używane przez błogosławionych męczenników z Peru. Generał zabierze te pamiątki do Rzymu. Części garderoby trafią do sanktuarium męczenników XX i XXI wieku w rzymskiej bazylice św. Bartłomieja na wyspie tyberyjskiej. Kielich i ornat, których używali misjonarze podczas liturgii, pozostaną w kurii generalnej w Rzymie. Generał o. Tasca wyraził nadzieję, że przykład męczenników rozpali wśród braci krakowskiej prowincji nowe powołania misyjne. Wieczorem tego samego dnia nowo wybrany prowincjał spotkał się z ordynariuszem bielsko-żywieckim bp. Romanej Pindlem, który odwiedził Harmęże.

Relikwie franciszkanów na wyspie tyberyjskiej   O. prowincjał Marian Gołąb franciszkanie.pl O. Marian Gołąb ma 47 lat. Po święceniach kapłańskich w 1994 roku pracował we Wrocławiu. Następnie studiował w Lublinie. Po zdobyciu tytułu doktora był kolejno magistrem nowicjatu, później jego mistrzem, wreszcie rektorem Wyższego Seminarium Duchownego Franciszkanów w Krakowie. Z jego inicjatywy uczelnia przyjęła imię jej absolwenta i wykładowcy - św. Maksymiliana Marii Kolbego. W styczniu 2009 roku o. Gołąb wyjechał na misje do Ugandy. Podczas zeszłorocznej wizyty apostolskiej papieża Franciszka w tym kraju odpowiadał za przygotowanie wizyty ojca świętego w sanktuarium w Munyonyo.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama