Reklama

    Nowy numer 12/2023 Archiwum

Chcą podziału województwa

- Zmiany są konieczne - uważają samorządowcy z Częstochowy, Bielska i Zagłębia.

W czwartek swoje postulaty przedstawili niezależni samorządowcy z Częstochowy, Bielska-Białej i Zagłębia. Wspólnie tworzą oni Porozumienie Samorządowe CBS (Częstochowa-Bielsko-Biała-Sosnowiec).

Na temat obecnego kształtu województwa śląskiego rozmawiał z nimi także dr Łukasz Zaborowski, ekspert Instytutu Sobieskiego, specjalista od podziału terytorialnego.

Spotkanie to również odpowiedź na uchwałę sejmiku, która nie zapowiada żadnych zmian w województwie. Konferencja miała być także apelem do koalicji rządzącej o rzetelne rozmowy na temat funkcjonowania woj. śląskiego. 

- Miasto wojewódzkie po prostu nam się należy - przyznał Marcin Maranda ze stowarzyszenia Mieszkańcy Częstochowy. Stwierdzenie to oparł m.in. o przedwyborcze deklaracje polityków PiS zapewniające o powrocie na mapy Polski województwa częstochowskiego.

- My jako Częstochowa w wielu dziedzinach dajemy sobie doskonale radę, utrzymując sporo instytucji o charakterze regionalnym - przekonywał M. Maranda.

Miasto wojewódzkie miałoby pomóc Częstochowie m.in. w walce z bezrobociem, które obecnie utrzymuje się na wysokim poziomie, wpłynąć na jego prestiż, przyciągnąć potencjalnych inwestorów czy studentów oraz zwiększyć ilość i jakość usług publicznych.

Podobnej argumentacji użyła bielszczanka, Małgorzata Zarębska z Niezależni.BB. M. Zarębska przypomniała, że samo miasto Bielsko-Biała jest położone na styku dwóch województw: śląskiego i małopolskiego, co powoduje chociażby konflikt w transporcie publicznym.

Zagłębie, choć nie ubiega się o własne województwo, popierając dążenia Bielska i Częstochowy, chce, by w nazwie województwa śląskiego znalazł się także człon: zagłębiowskie.

Dr Łukasz Zaborowski przyznał, że podział Polski z 1988 r. jest niefortunny z kilku powodów. Chodzi m.in. o wielkość ośrodków wojewódzkich, odległości między regionami, które wchodzą w skład danego województwa czy względy historyczno-kulturalne. Pierwotny projekt zakładał 12 województw, w rezultacie jest ich 16. - Kto bardziej krzyczał, ten wyrwał dla siebie województwo - przyznał Zaborowski.

Dodał, że nie jest zwolennikiem powrotu do dawnego podziału Polski na 49 województw, w jego ocenie wystarczyłoby utworzyć mniej niż 10 nowych ośrodków. Zasugerował także utworzenie województw, w których więcej niż jedno miasto posiada status miasta wojewódzkiego.

Taka sytuacja ma miejsce w woj. lubuskim, gdzie miastami tymi są Gorzów Wielkopolski i Zielona Góra. W województwie śląskim tymi miastami obok Katowic miałyby być Częstochowa oraz Bielsko-Biała.

Przeczytaj także:

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy