Reklama

    Nowy numer 12/2023 Archiwum

723 kilometry z krzyżem

Pątnicy wyjdą na trasy o zmroku z identycznymi tekstami rozważań Drogi Krzyżowej, napisanymi przez inicjatora ekstremalnego nabożeństwa ks. Jacka Stryczka z Krakowa.

Pójdą w ciszy, samotnie lub w niewielkich grupach. Niezbędne wyposażenie, to - oprócz odpowiednich butów i ubrania - latarka „czołówka” i plecak z prowiantem. W wyznaczonych miejscach przystaną, by przeczytać sobie tekst przeznaczony na daną stację Drogi Krzyżowej. Nie będą rozmawiać, palić papierosów, zatrzymywać się na odpoczynek. To będzie noc nie tylko modlitwy, ale także zmagania się z własną słabością.

Gdyby zsumować długość wszystkich zaproponowanych tras EDK, otrzymalibyśmy 723 kilometry. Jednak do osobistego pokonania pątnicy będą mieli średnio po około czterdzieści kilometrów z niewielkim okładem. Dla mniej wprawionych przygotowano kilka tras krótszych, 20-30 kilometrowych. Część szlaków prowadzi asfaltem, część terenem w miarę równym, ale są także trasy z przewyższeniem na poziomie od jednego do dwóch tysięcy metrów. Podróż mogą utrudniać opady, chłód, ciemność i mgła. Niektóre trasy prowadzą z miejsca wyjścia do sanktuarium, na przykład w Kalwarii, Wadowicach lub w Rychwałdzie. Inne - jak wszystkie trasy w Bielsku-Białej i w Kozach - zataczają koło, a ich uczestnicy wracają do punktu wyjścia.

Trzeba będzie postarać się także o swój własny krzyż. Można spisać intencje własne lub zebrane od znajomych. Po drodze będą dodatkowym motywem do przezwyciężania słabości. Na pewno przyda się różaniec, by w trakcie długich kilometrów samotnej, cichej wędrówki oddać się modlitwie.

By wziąć udział w Ekstremalnej Drodze Krzyżowej trzeba wybrać rejon, a więc miejsce wyruszenia i trasę. W diecezji bielsko-żywieckiej EDK organizują: Andrychów, Bielsko-Biała - parafia św. Andrzeja Boboli, Bielsko-Biała Komorowice (Radio Anioł Beskidów), Czechowice-Dziedzice, Kozy, Oświęcim, Zamarski i Żywiec-Zabłocie. Dwie trasy kończą się na terenie diecezji: EDK z Tychów do Bielska-Białej, pod krzyż na wzgórzu Trzy Lipki oraz EDK z Katowic (klasztor OO. Dominikanów) do oświęcimskiego kościoła Miłosierdzia Bożego, tuż obok dawne KL Auschwitz.

Informacje o trasach organizowanych przez miejscowości można znaleźć na profilach społecznościowych - wystarczy kliknąć na nazwę miejscowości poniżej. Opis i przebieg tras, wraz z mapą i śladem GPS można znaleźć na portalu Ekstremalnej Drogi Krzyżowej - kliknięcie na nazwę trasy uruchomi link do jej zakładki na stronie www.edk.org,pl.

 

Andrychów

EDK św. Macieja do Kalwarii 43 km

EDK Zielona do Kalwarii 33 km

EDK JP II do Kalwarii 42 km

EDK św. Franciszka (do Rychwałdu): 38 km

EDK Św. Teresy (do Wadowic) 23 km

 

Bielsko-Biała Beskidy

EDK Św. Andrzeja Boboli 45 km

EDK Św. Ojca Pio 55 km

EDK Św. Maksymiliana 20 km

 

Bielsko-Biała Komorowice

EDK Trzy Krzyże: Stara Wieć, Hrobacza Łąka, Trzy Lipki 46 km

 

Czechowice-Dziedzice

EDK Dookoła Jeziora Goczałkowickiego 65 km

 

Kozy

EDK Cyryl i Metody 44 km

EDK Mały Cyryl i Metody 20 km

 

Oświęcim

EDK Pomarańczowa - Karola Wojtyły Seniora do Kalwarii 47 km

EDK Niebieska - św. Jana Pawła II do Wadowic 32 km

 

Zamarski

EDK Zamarski-Matyska 48 km

EDK Zamarski-Szczyrk 34 km

 

Żywiec-Zabłocie

EDK św. Floriana 50 km

EDK św. Stanisława 38 km

 

Ponadto EDK z archidiecezji katowickiej, które kończą się w diecezji bielsko-żywieckiej:

Tychy

EDK św. Jana Pawła II do Bielska-Białej, Trzy Lipki 46 km

 

Katowice (OO. Dominikanie)

EDK Pilecki do kościoła Miłosierdzia Bożego w Oświęcimiu 47 km

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy