Nowy numer 24/2021 Archiwum

Dziewięć orszaków na Podbeskidziu!

Nieistotne ile masz lat i jak bardzo (albo wcale) angażujesz się w życie swojej parafii. W środę 6 stycznia będziesz gościem wyczekiwanym przez organizatorów wszystkich Orszaków Trzech Króli, jakie przejdą ulicami Podbeskidzia!

Orszaki koronowanych głów przygotowuje niemal 400 miejscowości, wśród nich będą także: Bielsko-Biała, Cieszyn, Oświęcim, Porąbka, Rajcza, Skoczów, Witkowice, Włosienica i Zabrzeg. Organizują je parafie i różne środowiska, które mają wspólny cel: chcą zaświadczyć o swoje przynależności do Chrystusa i dać wszystkim – bez względu na różnice – szansę wspólnego, rodzinnego świętowania i kolędowania. W tym roku inscenizowanemu pokłonowi Trzech Króli przed Dzieciątkiem Jezus towarzyszą słowa: "Nade wszystko Miłosierdzie – Miłość. Pokój. Przebaczenie".

Orszakowe skarbonki i identyfikatory wolontariuszy ŚDM   Orszakowe skarbonki i identyfikatory wolontariuszy ŚDM
Ks. Tomasz Gwoździewicz
Podczas orszaków w Bielsku-Białej, Cieszynie, Oświęcimiu, Porąbce, Rajczy, Skoczowie, Witkowicach i Włosienicy będzie można spotkać także wolontariuszy Diecezjalnego Centrum Światowych Dni Młodzieży, którzy - ze specjalnymi skarbonkami i identyfikatorami - będą kwestować na rzecz lipcowego święta młodzieży z całego świata w naszej diecezji.

Główny orszak diecezjalny przejdzie ulicami Bielska-Białej po raz piąty. Poprzedzi go Msza św. o 10.30 w kościele św. Maksymiliana w Aleksandrowicach - Eucharystia będzie jednocześnie diecezjalnym dziękczynieniem za beatyfikację naszych franciszkańskich Męczenników z Peru: o. Michała Tomaszka i o. Zbigniewa Strzałkowskiego. Gośćmi uroczystości będą peruwiańscy artyści: Enrique Mesias i Kargaligera - autorzy i wykonawcy hymnu beatyfikacyjnego, którzy wystąpią w aleksandrowickim kościele o 10.00.

Królowie mogą założyć stroje w kolorach misyjnyh poszczególnych kontynentów   Królowie mogą założyć stroje w kolorach misyjnyh poszczególnych kontynentów
Urszula Rogólska /Foto Gość
W bielskim orszaku weźmie udział także bp Piotr Greger. W role Trzech Króli wcielą się bielszczanie: po raz kolejny – Wacław Sobieraj, artysta malarz, a po raz pierwszy: Jacek Borusiński, aktor z grupy "Mumio" i Andrzej Lampert – wokalista i śpiewak operowy, laureat "Szansy na sukces". Królowi pojadą w bryczce Stanisława Tomali z Jaworza.

W postaci Świętej Rodziny wcielą się małżonkowie z Aleksandrowic: Anna i Andrzej Sawiccy ze swoim najmłodszym synkiem, urodzonym 15 sierpnia, który nosi imiona… Józef Maria. Z Józiem będzie też trójka jego rodzeństwa: Staś, Franek i Łucja.

Obrazki Męczenników z Peru, które otrzymają uczestnicy orszaku w Bielsku-Białej   Obrazki Męczenników z Peru, które otrzymają uczestnicy orszaku w Bielsku-Białej
Irena Olma
Po Mszy św. uczestnicy kolędowania ze śpiewnikami i koronami na głowach przejdą  ulicami: Wrzosową, przez rondo na Hulance, Cieszyńską – pod estradę na Rynku, gdzie kolędowanie poprowadzi kapela "Ucha" ze Straconki. Orszakowym konferansjerem będzie w tym roku ks. Mateusz Dudkiewicz.

W specjalnym liście do uczestników marszu bp Roman Pindel napisał: "Zachęcam wszystkich do wzięcia udziału w tworzącej się nowej barwnej tradycji ulicznych jasełek, będących równocześnie manifestacją naszej wiary w Chrystus. Zaproszenie to kieruję do Dzieci, Rodziców, Dziadków, Duszpasterzy i Katechetów - idźmy razem ze śpiewem kolęd, by wraz z Mędrcami ze Wschodu oddać cześć Świętej Rodzinie z Nazaretu. Uczestnikom i Organizatorom tegorocznego Orszaku Trzech Króli, życzę aby wspólne świętowanie Objawienia Pańskiego doprowadziło ich do pogłębienia wiary w Jezusa Chrystusa i otworzyło ich serca na okazywanie miłosierdzia bliźnim".

Bielski orszak już w środę 6 stycznia!   Bielski orszak już w środę 6 stycznia!
Irena Olma

Podbeskidzkie Orszaki Trzech Króli

Pochody mędrców w diecezji Bielsko-żywieckiej odbędą się w następujących miejscowościach:

  • Bielsko-Biała – Msza św. w Aleksandrowicach o 10.30 i przemarsz na Rynek.
  • Cieszyn – Msza św.. w kościele św. Marii Magdaleny o 12.00 i przemarsz na Rynek (także z okolicznych kościołów) o 13.00-13.15.
  • Porąbka – Msza św. o. 11.00, przemarsz do Domu Kultury.
  • Oświęcim – o 9.15 pierwsza część orszaku z parafii Miłosierdzia Bożego do sanktuarium MB Wspomożycielki Wiernych (salezjanie). Tu Msza św. o 10.00 i marsz ulicami Starego Miasta oraz spotkanie ze Świętą Rodziną w sali teatralnej Zakładu Salezjańskiego.
  • Rajcza – trzy orszaki wyruszą o 10.30 z: Rycerki Dolnej, Rajczy Dolnej i drogą od Ujsoł. O 11.00 spotkanie w amfiteatrze, przemarsz na Mszę św. o 11.45 w kościele i udział w pokłonie Trzech Króli.
  • Skoczów – trzy orszaki wyruszą: o 14.45 z parafii na Górnym Boże, o 14.50 ze skrzyżowania ulic Mickiewicza z Targową, o 15.00 ze Starego Targu i spotkają się na Rynku, gdzie będą kolędować do 16.30 (razie deszczu w kościele Świętych Apostołów Piotra i Pawła).
  • Witkowice – Msza św. o 10.00 i przemarsz ulicami parafii; zakończenie na placu przy kościele.
  • Włosienica –  wymarsz o 14.00 sprzed kościoła i przemarsz ulicami parafii do remizy OSP.
  • Zabrzeg – orszak wyruszy o 11.45 sprzed Domu Strażaka, w stronę miejscowego stadionu.

Relację i zdjęcia z 5. Orszaku Trzech Króli w Bielsku-Białej można znaleźć TUTAJ.

Jak co roku na orszaki zaproszone są całe rodziny   Jak co roku na orszaki zaproszone są całe rodziny
Urszula Rogólska /Foto Gość

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama