W ostatnią niedzielę Adwentu niemal w samo południe katedrę św. Mikołaja w Bielsku-Białej wypełnili harcerze oraz ich bliscy. Młodzi w mundurach przenieśli do pierwszego kościoła diecezji Betlejemskie Światło Pokoju.
Tydzień wcześniej ponad pół setki druhów Hufca Beskidzkiego ZHP pojechało do Zakopanego, by uczestniczyć w uroczystości przekazania Światła przez skautów słowackich. W przedostatnim tygodniu Adwentu organizowali miejsca, w których mieszkańcy regionu mogą zabrać do swoich domów ogień zapalony w grocie Narodzenia Jezusa. Harcerze i zuchy zanieśli Światełko do ponad 120 miejsc. Są wśród nich kościoły i parafie katolickie i ewangelickie, szkoły, przychodnie, instytucje kultury, a nawet firmy i zakłady pracy niemal w całym powiecie bielskim.
Akcję „Światło w ciemności” zorganizowano po raz pierwszy w 1986 roku w austriackim Linzu, w ramach działań charytatywnych na rzecz dzieci niepełnosprawnych oraz osób potrzebujących, pod patronatem austriackiego radia i telewizji. Rok później w przedsięwzięcie zaangażowali się skauci austriaccy. Roznosili oni ogień z Betlejem do szpitali, sierocińców, urzędów i szkół, jako symbol pokoju, braterstwa, nadziei i miłości.
Od tej pory co roku austriaccy skauci odbierają światło z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem. Do Wiednia przywożą ich austriackie linie lotnicze. Tydzień przed Świętami płomień przekazuje się mieszkańcom miasta i przedstawicielom organizacji skautowych z wielu krajów europejskich. Polscy harcerze przejmują Światło od swoich kolegów ze Słowacji na przejściu granicznym na Łysej Polanie w Tatrach. Stąd Światło wędruje do harcerskiego ośrodka „Głodówka”, gdzie po Mszy Świętej w kapliczce przekazane zostaje dalej przez Kraków na Jasną Górę a stąd rozprzestrzenia się po całej Polsce, aby trafić za pomocą rąk harcerek i harcerzy do wszystkich, którym bliskie jest przesłanie Betlejemskiego Światła Pokoju. Z Polski płomień wędruje na Ukrainę, Białoruś, Litwę i do Rosji.
Miejsca, w których harcerze i zuchy rozdają Betlejemskie Światło Pokoju - kliknij TUTAJ.